Manning z kauzy WikiLeaks si dnes zřejmě vyslechne rozsudek, žaloba žádá 60 let | E15.cz

Manning z kauzy WikiLeaks si dnes zřejmě vyslechne rozsudek, žaloba žádá 60 let

V USA došlo i na protesty žádající Manningovo propuštění
V USA došlo i na protesty žádající Manningovo propuštění
• 

pav, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Závěrečný verdikt by měl dnes padnout v kauze vojína Bradleyho Manninga. Za vyzrazení obrovského množství utajovaných dokumentů hrozí obžalovanému až 90 let vězení. O samotné vině už soud rozhodl koncem července. Vojenská prokuratura žádá nejméně 60 let vězení a pokutu 100 tisíc dolarů (1,9 milionu korun).

Obhajoba postavila své argumenty na tvrzení o nevyzrálé osobnosti vojáka, který měl v tvrdých válečných podmínkách problémy s vlastní identitou, neměl zlé úmysly a vyzrazením dat serveru WikiLeaks podlehl klamu o vlastní roli spasitele. Sám Manning při výpovědi minulou středu vyjádřil nad svými činy lítost. Prokurátoři označují Manninga za věrolomného zrádce stiženého slavomamem, který si byl dobře vědom dopadu svých skutků. Vyzrazením 700 tisíc důvěrných dokumentů podle žaloby nejen zkompromitoval americkou diplomacii, ale přímo ohrozil životy amerických vojáků na bojištích v Iráku a Afghánistánu. Podle některých amerických médií by verdikt mohl padnout už dnes. Není ale vyloučeno, že vojenský soud řízený plukovnicí Denise Lindovou bude v marylandské vojenské posádce Fort Meade o výši trestu debatovat i několik dní.

Autor: pav, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.