Střelba v ruské škole: Zemřelo devět lidí, pachatel je mrtvý | E15.cz

Masakr v Iževsku. Při střelbě ve škole zemřelo 13 lidí, přes dvě desítky zraněných

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Při střelbě ve škole v ruském Iževsku zemřelo v pondělí ráno nejméně 13 lidí, z toho sedm dětí. Zřejmě 21 dalších osob utrpělo zranění. Podle agentury TASS to ve své aktualizované bilanci uvedl ruský vyšetřovací výbor, tedy kriminální ústředna. Pachatel, sám absolvent této školy, byl vyzbrojen dvěma pistolemi a oblečen do trička s nacistickými symboly. Nyní je po smrti, zřejmě spáchal sebevraždu.

„Podle předběžných údajů se obětí trestného činu stalo 13 osob, z toho šest dospělých a sedm nezletilých. Čtrnáct dětí a sedm dospělých bylo zraněno,“ sdělil vyšetřovací výbor. Dříve uvedl, že mezi oběťmi jsou dva členové ostrahy a dva učitelé.

Udmurtské ministerstvo vnitra uvedlo, že policie našla tělo muže, který zahájil palbu. „Podle dostupných informací spáchal sebevraždu,“ dodalo. Podle vyšetřovacího výboru měl na sobě kuklu a černé tričko s nacistickými symboly. Jedná se o 34letého místního obyvatele, který je absolventem školy, kde útočil.

Vyšetřovací výbor dále uvedl, že muž měl u sebe v době útoku dvě pistole a velké množství munice. Podle národní gardy však nefiguroval v oficiálním rejstříku držitelů zbraní.

Do školy č. 88 podle agentury AP chodí zhruba 1000 žáků mezi prvním a 11. stupněm ruského vzdělávacího systému.

Uherský Brod 2015: Největší masová vražda po sametové revoluci

Video se připravuje ...

Ruské ministerstvo zdravotnictví do Iževsku vyslalo tým zdravotníků, kteří mají poskytovat akutní lékařskou pomoc obětem střelby. Již nyní pracuje na místě 14 lékařských týmů. Místní úřady zřídily horkou linku pro přeživší a pozůstalé. Šéf Udmurtska Alexandr Brečalov vyhlásil v této autonomní republice smutek, který potrvá do čtvrtka.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes řekl, že střelec byl podle jeho informací členem „neofašistické organizace“. V souvislosti s tragédí v Iževsku je podle něj rovněž nutné zhodnotit, zda úřady v Udmurtsku „splnily pokyn prezidenta Vladimira Putina ke zlepšení bezpečnosti ve vzdělávacích institucích“.

V Rusku se v posledních letech odehrálo několik případů střelby na školách. V květnu 2021 zabil mladík ve městě Kazaň sedm dětí a dva dospělé, v dubnu 2022 ozbrojený muž zabil dvě děti a učitelku v mateřské škole v Uljanovské oblasti a poté spáchal sebevraždu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery