Mattis: Spojené státy jsou připraveny poskytnout kybernetickou podporu spojencům z NATO | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Mattis: Spojené státy jsou připraveny poskytnout kybernetickou podporu spojencům z NATO

Mattis: Spojené státy jsou připraveny poskytnout kybernetickou podporu spojencům z NATO
James Mattis, ministr obrany
• 
ZDROJ: reuters

Spojené státy jsou připravené poskytnout v případě potřeby kybernetickou podporu svým spojencům v Severoatlantické alianci. Novinářům to po jednání se svými kolegy z ostatních zemí Evropské unie řekl americký ministr obrany James Mattis. Podobně se na ministerské schůzce vyjádřili také zástupci několika dalších zemí; aliance nyní řeší, jak tuto oblast účinně zapojit do svých misí a operací.

Jednání aliančních ministrů obrany a hlavně vyjádření představitelů NATO i členských států na jeho konci se neslo ve znamení dnešního nizozemského oznámení, že Nizozemci spolu s Brity překazili pokus o útok ruské vojenské rozvědky GRU na systémy Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) v Haagu.

Už v roce 2016 na svém summitu ve Varšavě aliance označila kyberprostor za „operační prostředí“ na stejné úrovni jako je souš, moře či vzduch. Prohlášení má konkrétní důsledky pro alianční plánování a nyní tak NATO své kybernetické schopnosti zvyšuje. Aliance při svých misích a operacích využívá schopností svých členských států, své vlastní vojáky či techniku  s výjimkou radarových letadel AWACS  totiž nemá.

Dnes tedy nejen Američané, ale podle informací ČTK také Dánové, Estonci a Francouzi oznámili, že své kybernetické schopnosti a možnosti nabízejí NATO. Už dříve podobnou věc oznámila Británie. "Týká se to především schopností kybernetické obrany nebo aktivní obrany v kontextu vojenských operací," uvedl dobře informovaný zdroj ČTK.

Nizozemsko rozkrylo operaci ruské rozvědky proti Organizaci pro zákaz chemických zbraní

Důraz na kyberprostor jako válčiště roste v posledních letech, v zásadě současně s tím, jak se po ruské anexi Krymu a postupu Moskvy na východě Ukrajiny mění bezpečnostní prostředí v Evropě. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg neskrývá, že aliance pravidelně a často čelí pokusům o kybernetické útoky na své sítě a systémy.

„O naší reakci budeme rozhodovat případ od případu,“ poznamenal s tím, že alianční schopnost útoky včas odhalovat a bránit jim se lepší. Důkazem má být právě i dubnová nizozemsko-britská akce vůči operaci GRU.

Alianční země ovšem v kyberprostoru operují také aktivně. Stoltenberg sám dnes poukázal na úspěch a efektivitu operací namířených proti internetové činnosti Islámského státu. „Dokázali jsme narušit jejich sítě, zredukovat jejich schopnost lákat bojovníky, získávat financování a vůbec komunikovat,“ vysvětlil. Členské státy aliance tedy podle něj už potřebné schopnosti mají a NATO nyní vytváří společný rámec pro jejich využívání a integraci do misí a operací, pokud to bude potřeba.

„Je nemožné si představit jakýkoli konflikt budoucnosti bez kybernetického rozměru,“ dodal Stoltenberg.

Google zablokoval aplikaci, která mohla napadat internetové bankovnictví

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!