McCain nazval Orbána neofašistickým diktátorem | E15.cz

McCain nazval Orbána neofašistickým diktátorem

McCain nazval Orbána neofašistickým diktátorem
Viktor Orbán
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Maďarskou vládu popudily urážlivé výroky amerického senátora Johna McCaina týkající se premiéra Viktora Orbána a maďarsko-ruských vztahů. Budapešť si kvůli tomu "pozvala na kobereček" chargé d’affaires ambasády USA Andreho Goodfrienda. Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó opakované kritické výroky z americké strany na Orbánovu adresu podle agentury AP odbyl konstatováním, že maďarští voliči při třech letošních volbách dali jasně najevo, jak si představují budoucnost své země.

Orbánova strana Fidesz v dubnu jasně vyhrála parlamentní volby, stejně tak v květnu volby do Evropského parlamentu a v říjnu i do obecních zastupitelstev.

Republikánský politik McCain pronesl svá neuctivá slova, když se neúspěšně snažil Senát přesvědčit, aby odmítl návrh prezidenta Baracka Obamy na jmenování Colleen Bellové velvyslankyní v Maďarsku. Orbána přitom mimo jiné označil za „neofašistického diktátora“.

Důležitá země, kde se dějí špatné věcí

Maďarsko je „velmi důležitá země, kde se dějí špatné věci“, citovala maďarská agentura MTI McCaina. Maďarsko přitom označil za „blízkého spojence v mnoha aspektech“, ale „není pochyb o tom, že od roku 2010, kdy převzal úřad, maďarský premiér Viktor Orbán centralizoval moc“.

U toho však senátor nezůstal. Maďarsko je totiž podle něj „stát, který je na pokraji postoupení své svrchovanosti neofašistickému diktátorovi, jenž se peleší s Vladimirem Putinem“. Maďarský premiér je v Evropské unii považován za jednoho z mála spojenců Putina. Kromě jiného podporoval ruský projekt výstavby plynovodu South Stream, který dělá Bruselu starosti, a přidal se k nejhlasitějším kritikům sankcí přijatých vůči Moskvě kvůli ukrajinské krizi. Na Západě je rovněž kritizován kvůli autoritářským sklonům a snahám upevnit si moc různými „reformami“ právního řádu.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!