Měnový fond půjčí zadluženému Mongolsku miliardy dolarů | E15.cz

Měnový fond půjčí zadluženému Mongolsku miliardy dolarů

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Mezinárodní měnový fond (MMF) a další instituce dohodly s vládou Mongolska podmínky záchranných úvěrů v souhrnné výši asi 5,5 miliardy dolarů (140 miliard korun). MMF o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Státní dluh Mongolska se pohybuje kolem 23 miliard dolarů (téměř 586 miliard korun), což je asi dvojnásobek ročního výkonu ekonomiky. V březnu má Ulánbátar splatit 580 milionů dolarů.

 

Měnový fond zemi během tří let poskytne zhruba 440 milionů dolarů, dojednali zástupci MMF s mongolskou vládou. Transakci musí ještě v březnu schválit výkonná rada fondu.

Asijská rozvojová banka, Světová banka, Japonsko a Jižní Korea poskytnou dohromady až tři miliardy dolarů, další peníze poskytne Čína. Ta uvedla, že prodlouží úvěrovou linku v objemu 15 miliard jüanů (dvě miliardy dolarů) na další minimálně tři roky.

Mongolsko v letech 2011 až 2013 zažívalo silný hospodářský růst, který podporoval příliv zahraničních investic a zájem investorů o těžbu nerostných zdrojů. Od loňska je ale země v krizi, za kterou jsou nadměrné výdaje vlády a pokles příjmů z vývozu surovin. Další ránu hospodářství zasadily dva roky po sobě mimořádné mrazy, kvůli kterým uhynuly statisíce kusů dobytka.

Dohoda o úvěru podle MMF předpokládá, že Mongolsko posílí bankovní systém a přijme fiskální reformy s cílem zajistit rozpočtovou disciplínu. Podmínky, které si fond klade jako předpoklad k poskytnutí úvěrů, často v dotčených zemích vedou ke stížnostem. Část lidí je vnímá tak, že poškozují chudé a podvazují hospodářský růst. Obvykle totiž omezují sociální výdaje nebo investice do veřejných služeb, uvedla agentura AP.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.