Merkelová: Jednání o vstupu Ukrajiny do EU není na pořadu dne | E15.cz

Merkelová: Jednání o vstupu Ukrajiny do EU není na pořadu dne

Merkelová: Jednání o vstupu Ukrajiny do EU není na pořadu dne
Německá kancléřka Angela Merkelová a ukrajinský premiér Volodymyr Hrojsman
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

Jednání o přistoupení Ukrajiny k Evropské unii není podle německé kancléřky Angely Merkelové na pořadu dne. Na konci léta by se ale mohlo definitivně rozhodnout o bezvízovém styku s touto východoevropskou zemí, řekla Merkelová v Berlíně po jednání s novým ukrajinským premiérem Volodymyrem Hrojsmanem.

Německá kancléřka uvedla, že nepatří k politikům, kteří by chtěli budit falešná očekávání. Je přesvědčena, že je nutné se nejprve věnovat asociační dohodě EU s Ukrajinou. „Otázka přístupové perspektivy teď není na pořadu dne,“ poznamenala.

U otázky víz zbývá podle Merkelové doladit mechanismus, který umožní v případě nutnosti vízovou liberalizaci pružně omezit. Souvisí to podle ní se Srbskem, jehož občané po zavedení bezvízové povinnosti často v západní Evropě žádali o azyl. Německá kancléřka věří, že by se v Evropském parlamentu mohla dohoda na mechanismu najít nejpozději do září. Pak by se otázka bezvízového styku s Ukrajinou měla dořešit.

Brexit dopadne na Rusko kvůli nižším cenám ropy, následky mají být omezené

Hrojsman slova Merkelové ocenil jako optimistické sdělení. Věří, že bezvízový styk bude do konce roku. Zdůraznil přitom, že Kyjev už všechny stanovené podmínky splnil, což potvrdila i německá kancléřka.

Pokud jde o boje na východní Ukrajině, o nichž se oba politici také bavili, vyjádřil Hrojsman přesvědčení, že ukrajinští vojáci nebrání jen svou zemi, ale také hranice Evropské unie.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!