Brexit dopadne na Rusko kvůli nižším cenám ropy, následky mají být omezené | E15.cz

Brexit dopadne na Rusko kvůli nižším cenám ropy, následky mají být omezené

Moskva
Moskva
• 
ZDROJ: Strober via Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rozhodnutí Británie vystoupit z Evropské unie bude mít na ruskou ekonomiku jen omezené negativní dopady, Rusko takzvaný brexit pocítí zejména prostřednictvím nižších cen ropy. Řekl to dnes ruský ministr financí Anton Siluanov. Britští voliči o brexitu rozhodli ve čtvrtečním referendu.

„Úkolem ruské hospodářské politiky je, abychom byli připraveni na negativní scénáře v globálním ekonomickém vývoji,“ řekl Siluanov. „Pro Rusko znamená (brexit) především pokles cen ropy, oslabování kurzu rublu a zvýšenou kolísavost na finančních trzích,“ upozornil. „Tato kolísavost je ale menší než ta, se kterou už máme zkušenosti. Vliv na dynamiku domácí ekonomiky tak bude omezený,“ dodal.

Světové ceny ropy se dnes v reakci na výsledek britského referenda propadly o více než šest procent a vrátily se hluboko pod hranici 50 dolarů za barel. Prodej ropy a zemního plynu zajišťuje v Rusku více než polovinu příjmů státního rozpočtu.

Přečtěte si další informace o ekonomických dopadech brexitu:

Brexit může posunout konec intervencí ČNB, tvrdí analytici

Varování ekonomů: brexit může ohrozit nejen britskou ekonomiku

Akciové trhy prudce oslabily. Analytik o brexitu: Je to naprosto nečekané

Ceny ropy se již delší dobu nacházejí hluboko pod úrovněmi z poloviny roku 2014, kdy se severomořská ropa Brent prodávala za zhruba 115 dolarů za barel. Levná ropa má negativní dopady na ruskou ekonomiku. Hospodářskou situaci v Rusku navíc komplikují sankce, které na Moskvu uvalily západní země kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi.

V loňském roce se hrubý domácí produkt (HDP) Ruska podle tamního statistického úřadu propadl o 3,7 procenta. Zaznamenal tak nejvýraznější pokles od roku 2009, kdy světovou ekonomiku svírala globální finanční krize. Mezinárodní měnový fond (MMF) v dubnu předpověděl, že ruská ekonomika v letošním roce klesne o 1,8 procenta. V příštím roce počítá s návratem ruské ekonomiky k růstu, jehož tempo by mělo činit 0,8 procenta.

Podle analytika Olega Kuzmina ze společnosti Renaissance Capital by však brexit mohl oživení ruské ekonomiky z hospodářské recese zbrzdit. „Je těžké podrobněji hovořit o dopadech na hospodářský růst a ceny ruských aktiv,“ řekl nicméně Kuzmin. „Z velké části to závisí na dalším vývoji,“ dodal.

Podle analytiků společnosti Sberbank CIB budou dlouhodobé dopady brexitu na Rusko omezené, protože jeho obchod s Británií je minimální. Analytici zároveň upozornili, že brexit by mohl narušit podporu protiruských sankcí v Evropské unii.

Ruské finanční trhy dnes výrazně oslabovaly, v jejich vývoji se odrážel propad na světových burzách a pokles cen ropy. Ruský rubl krátce před polednem vykazoval vůči americkému dolaru pokles o 2,4 procenta na 65,43 rublu za dolar. Vůči euru ale ztrácel pouze 0,2 procenta na 72,78 rublu za euro.

Kurz rublu vůči americkému dolaru Graphical visualization of market data.

Index moskevské akciové burzy RTS se v jednu chvíli propadl o téměř sedm procent. Později část ztrát smazal a vykazoval zhruba čtyřprocentní pokles na 1786 bodů. Podle některých analytiků by se ruské finanční trhy mohly po překonání počátečního šoku zotavit.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video