Merkelová: Německo chce prodloužit evropské protiruské sankce | E15.cz

Merkelová: Německo chce prodloužit evropské protiruské sankce

Angela Merkelová
Angela Merkelová
• 
ZDROJ: reuters

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Německo bude usilovat o prodloužení sankcí Evropské unie proti Rusku, protože nedošlo k pokroku při uskutečňování minských dohod o urovnání konfliktu mezi prozápadní ukrajinskou vládou a proruskými separatisty v Donbasu na východě Ukrajiny. V Kyjevu to uvedla německá kancléřka Angela Merkelová.

Ukrajinský prezident Petro Porošeko na společné tiskové konferenci s Merkelovou v narážce na dnešní vyhlášení protiukrajinských sankcí ruskou vládou vzkázal do Moskvy, že by neměla "řinčet zbraněmi", ale "prostě odejít z Ukrajiny" a "stáhnout své vojáky a zbraně" z Donbasu. Zařazení Ukrajinců na ruskou "černou listinu" přirovnal Porošenko k udělení státního vyznamenání a dodal, že se "hrozně urazili" všichni, kdo se na seznam nedostali.

Kyjev a Západ obviňují Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva dlouhodobě popírá. Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 10 tisíc mrtvých. Po uzavření minských dohod se intenzita bojů snížila, ale přestřelky pravidelně propukají, bez ohledu na stále znovu uzavíraná a porušovaná příměří.

Šéfka německé vlády rovněž kritizovala jako porušení minských dohod volby, které se separatisté chystají 11. listopadu uspořádat v neuznávaných "lidových republikách" v Doněcku a Luhansku. Naopak pochválila ukrajinské poslance, že schválili prodloužení "zvláštního postavení" té části Donbasu, kterou ovládají separatisté. "Je důležité, že Ukrajina plní své závazky, i když je to složité," prohlásila Merkelová podle listu Ukrajinska pravda.

Moskva tvrdí, že volby v "lidových republikách" jsou nezbytné vzhledem k potřebě zvolit nového vůdce separatistů po atentátu na Alexandra Zacharčenka a že toto hlasování neodporuje minským dohodám.

Porošenko prohlásil, že volby u separatistů budou neplatné a že je svět nikdy neuzná.

Evropská unie vyhlásila sankce proti Rusku po ruské anexi ukrajinského Krymu v březnu 2014. EU sankce pravidelně obnovuje, jejich nynější termín vyprší v lednu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video