Rusko má novou migrační koncepci: láká ruskojazyčné cizince a všechny, kdo projeví loajalitu | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Rusko má novou migrační koncepci: láká ruskojazyčné cizince a všechny, kdo projeví loajalitu

Rusko má novou migrační koncepci: láká ruskojazyčné cizince a všechny, kdo projeví loajalitu
Ruští pohraničníci na hraničním přechodu Armjansk mezi Ukrajinou a Krymem
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Ruská vláda schválila novou koncepci migrační politiky, která má do země přilákat hlavně krajany žijící v zahraničí a ruskojazyčné cizince, ale i všechny ostatní, kdo projeví loajalitu vůči Rusku a ochotu integrovat se do ruské společnosti. Napsal to list Kommersant s odvoláním na své zdroje v ruské vládě. Novela přistěhovaleckého zákona prý už jen čeká na vyjádření prezidenta Vladimira Putina.

Prvním krokem je podle ruského listu nové znění zákona o občanství, který v minulých dnech v prvním čtení schválila Státní duma. Návrh zplnomocňuje hlavu státu, aby z humanitárních důvodů rozhodla o kategoriích lidí s právem na zjednodušenou proceduru udělení ruského občanství. Bude se týkat osob z neklidných regionů a lidí, kteří jsou z politických či jiných důvodů ve svých zemích pronásledováni.

Kommersant napsal, že novela zákona je mimo jiné reakcí na situaci na Ukrajině. Umožní ale i snadnější udělování občanství lidem žijícím v Podněstří, vzpurné ruské enklávě v Moldavsku, nebo v pobaltských státech. Počítá se prý i s dalšími kroky, jejich konkrétní plán má být vypracován během tří měsíců.

Putin nařídil další sankce proti Ukrajině

Putin letos prohlásil, že liberalizace migračních zákonů se má týkat hlavně osob „pokrevně spojených s ruským světem a ovládajících ruštinu, kteří chtějí v Rusku pracovat a mají příslušné kompetence". Uplatnit se má ale i vůči lidem ze vzdálenějšího zahraničí.

Kommersant s odvoláním na ruské vládní úředníky nevylučuje, že změny se mohou týkat i zavedení možnosti dvojího občanství po příkladu Maďarska, Rumunska nebo Polska.

Putin: Evropě bude hrozit jaderná odveta, když u sebe nechá rozmístit americké rakety

„Americký brouk“ se vrací. Rusko viní Gruzii a USA z šíření škodlivé ploštice

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!