Rusko má novou migrační koncepci: láká ruskojazyčné cizince a všechny, kdo projeví loajalitu | E15.cz

Rusko má novou migrační koncepci: láká ruskojazyčné cizince a všechny, kdo projeví loajalitu

Ruští pohraničníci na hraničním přechodu Armjansk mezi Ukrajinou a Krymem
Ruští pohraničníci na hraničním přechodu Armjansk mezi Ukrajinou a Krymem
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ruská vláda schválila novou koncepci migrační politiky, která má do země přilákat hlavně krajany žijící v zahraničí a ruskojazyčné cizince, ale i všechny ostatní, kdo projeví loajalitu vůči Rusku a ochotu integrovat se do ruské společnosti. Napsal to list Kommersant s odvoláním na své zdroje v ruské vládě. Novela přistěhovaleckého zákona prý už jen čeká na vyjádření prezidenta Vladimira Putina.

Prvním krokem je podle ruského listu nové znění zákona o občanství, který v minulých dnech v prvním čtení schválila Státní duma. Návrh zplnomocňuje hlavu státu, aby z humanitárních důvodů rozhodla o kategoriích lidí s právem na zjednodušenou proceduru udělení ruského občanství. Bude se týkat osob z neklidných regionů a lidí, kteří jsou z politických či jiných důvodů ve svých zemích pronásledováni.

Kommersant napsal, že novela zákona je mimo jiné reakcí na situaci na Ukrajině. Umožní ale i snadnější udělování občanství lidem žijícím v Podněstří, vzpurné ruské enklávě v Moldavsku, nebo v pobaltských státech. Počítá se prý i s dalšími kroky, jejich konkrétní plán má být vypracován během tří měsíců.

Putin letos prohlásil, že liberalizace migračních zákonů se má týkat hlavně osob „pokrevně spojených s ruským světem a ovládajících ruštinu, kteří chtějí v Rusku pracovat a mají příslušné kompetence". Uplatnit se má ale i vůči lidem ze vzdálenějšího zahraničí.

Kommersant s odvoláním na ruské vládní úředníky nevylučuje, že změny se mohou týkat i zavedení možnosti dvojího občanství po příkladu Maďarska, Rumunska nebo Polska.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.