Merkelová se obává sankcí USA proti Rusku | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Merkelová se obává sankcí USA proti Rusku

ČTK

Německá kancléřka Angela Merkelová má obavy z nových protiruských sankcí, které kvůli údajnému vměšování Moskvy do amerických prezidentských voleb připravuje Kongres USA, protože odvetná opatření by mohla poškodit evropské firmy. 

Mluvčí Steffen Seibert, který dnes tuto informaci uvedl sdělil, že podobné rozpaky z chystaných sankcí mají i německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel či rakouský kancléř Christian Kern. Seibert dodal, že američtí zákonodárci připravují sankce bez koordinace s Evropskou unií.

Američtí senátoři rozšíření sankčního režimu, který vzniká bez spolupráce s Evropskou unií, již schválili, na řadě je nyní Sněmovna reprezentantů.

"Rozhodnutí Senátu Spojených států vyvolává přesně stejné otázky nejen u Merkelové, ale také u (německého ministra zahraničí Sigmara) Gabriela a (rakouského kancléře Christiana) Kerna. Od amerického Senátu to je, obezřetně řečeno, zvláštní krok," řekl Seibert.

Komentář Jana Stuchlíka: Trumpův záludný hazard s klimatem

Dodal, že je rovněž podivné, že sankce určené k potrestání Ruska mohou rovněž vést k postihu evropských firem. "To se nesmí stát," řekl Seibert. "Obecně odmítáme sankce s extrateritoriálním účinkem, což znamená s dopadem na třetí země," vysvětlil.

Německá ministryně hospodářství Brigitte Zypriesová dnes nařkla Spojené státy, že se rozhodly vzdát společného sankčního postupu s Evropou proti Rusku. Zároveň podle Reuters varovala, že Evropa by mohla přikročit k protiopatřením, pokud by Washington začal pokutovat německé firmy.

Zákon o sankcích proti Rusku legislativně potvrdí dřívější sankce, které byly vyhlášeny pouhým exekutivním příkazem prezidenta. Zároveň ale zavede i sankce nové v oblastech těžby, zpracování kovů a námořní a železniční dopravy. Postiženy mají být i osoby zodpovědné za korupci a za porušování lidských práv.

Merkelová apeluje: Evropský bankovní úřad by se měl přestěhovat do Německa

Podle Reuters by tak trest v případě schválení sankcí postihnout například společnosti, které se podílejí na projektu podmořského plynovodu Nord Stream 2, jenž má do Německa přivádět zemní plyn z Ruska.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!