Mexiko nechová vůči Americe dost respektu, povzdechl si Trump | E15.cz

Mexiko nechová vůči Americe dost respektu, povzdechl si Trump

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Schůzka s mexickým prezidentem Enriquem Peňou Nietem by byla "neplodná", pokud Mexiko nebude respektovat zájmy Američanů. Prohlásil to dnes nový americký prezident Donald Trump, podle něhož se oba lídři shodli na zrušení setkání plánovaného na příští úterý. 

Trump rovněž během projevu před republikánskými poslanci Kongresu zopakoval, že vyváže USA ze severoamerické obchodní dohody NAFTA, která podle něho poškozuje americké zájmy.

Podle Trumpa by schůzka s jeho mexickým protějškem neměla smysl, pokud Mexiko odmítá zaplatit za zeď na hranici obou zemí, jejíž stavbu nařídil exekutivním příkazem. "Dokud nebude Mexiko přistupovat ke Spojeným státům férově, s respektem, bude tato schůzka neplodná. A já se chci vydat jiným směrem," uvedl Trump během projevu ve Filadelfii.

Peňa Nieto předtím oznámil, že návštěvu ruší, což Trump prezentoval jako vzájemnou shodu obou státníků.

Mexiko se podle nového šéfa Bílého domu těší přílišným ekonomickým výhodám díky zmíněné dohodě zahrnující vedle USA a Mexika i Kanadu. Trump proto zopakoval, že USA od této smlouvy odstoupí stejně jako od transpacifické dohody TTP a nahradí je řadou bilaterálních obchodních smluv.

"Věřte mi, budeme mít spoustu obchodních dohod. A jestli s námi nebude ta která země jednat férově, pošleme jí třicetidenní výpověď," prohlásil Trump.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video