Mezi podezřelými z vraždy Kuciaka je i bývalý policejní vyšetřovatel, tvrdí média | E15.cz

Mezi podezřelými z vraždy Kuciaka je i bývalý policejní vyšetřovatel, tvrdí média

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Mezi zadrženými v souvislosti s vyšetřováním únorové vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky je i bývalý policejní vyšetřovatel. Informovala o tom slovenská média. Policie ani prokuratura razii, při které bylo podle dosud nepotvrzených informací zadrženo osm podezřelých ze zmiňované dvojnásobné vraždy, zatím blíže nekomentovaly.

Podle portálu pluska.sk bývalý policista, který v případu patří mezi podezřelé, kdysi pracoval i v bezpečnostní agentuře a věnoval se bojovému umění. List Sme napsal, že zmiňovaným by měl být muž jménem Tomáš Sz. Podle svého profilu na sociální síti muž absolvoval v polské bezpečnostní akademii ESA výcvik pro zájemce o práci v soukromých ochrankách. Na jedné z fotografií je spolu s kolegy zachycen se zbraní v ruce na lodi.

Slovenská policie pouze informovala, že zadržela osoby podezřelé z násilné trestné činnosti a později na sociální síti zveřejnila fotografie ze zásahu v jednom z rodinných domů. Jeho bezprostřední okolí policisté uzavřeli. Podle televize Joj policie uskutečnila razii také v dalším domě v Kolárovu, ve kterém bydlí bratranec zmiňovaného expolicisty. Ten byl prý rovněž zadržen.

Právní zástupce Kuciakovy rodiny, exministr vnitra i spravedlnosti Daniel Lipšic naznačil, že k posunu ve vyšetřování pomohla analýza elektronických dat.

„V dnešní době je velmi těžké spáchat takovýto typ zločinu bez toho, aby pachatelé za sebou zanechali nějakou elektronickou stopu. Myslím tím různé kamerové záznamy nejen z měst a obcí, ale i ze silnic. Myslím tím buňky, které zaznamenávají provoz mobilů. V tomto případě šlo o analýzu obrovského množství dat,“ řekl Lipšic novinářům s tím, že tak rozsáhlé vyšetřování se na Slovensku a možná i v tomto regionu ještě nevedlo.

Podle informací českého časopisu Respekt napomohly k dopadení vraha a jeho pomocníků satelitní snímky z americké družice, která se shodou okolností pohybovala v době vraždy nad místem, kde byli dva mladí lidé zabiti. Lipšic tuto informaci nechtěl komentovat. „Řeknu k tomu jednu věc: žádný zločin není úplně perfektní a i profesionální pachatelé se dopouštějí chyb a i tyto chyby mohou vést k odhalení jejich identity,“ prohlásil advokát na dnešní tiskové konferenci.

Televize Joj zase uvedla, že vyšetřovatelům při identifikaci podezřelých pomohly údaje z počítačů, které byly použity při vyhledávání Kuciakova domu v internetové službě Street View.

Lipšic rovněž nechtěl komentovat identitu zadržených osob. Policejní akci ale označil za důležitý posun. „Pokud je dnešní krok významným posunem ve vyšetřování ve větvi vykonavatelů, tak ta druhá linie vyšetřování, linie objednavatelů je ještě důležitější,“ uvedl rovněž advokát Kuciakovy rodiny. Vyšetřování podle něj nebude úspěšné, pokud se nepodaří identifikovat a dostat před soud objednavatele této úkladné vraždy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video