Migranti musí vědět, že je v Evropě nečeká ráj, tvrdí Francie a Británie

Francouzská policie se snaží držet migranty dál od eurotunelu

Francouzská policie se snaží držet migranty dál od eurotunelu Zdroj: ctk/ap

Situace ve francouzském přístavu Calais, odkud se velké množství přistěhovalců pokouší proniknout tunelem pod Lamanšským průlivem do Británie, je problémem celé Evropské unie a další země by měly pomoci s jeho řešením. Uvedla to britská ministryně vnitra Theresa Mayová a její francouzský protějšek Bernard Cazeneuve. Základem řešení je podle nich přesvědčit migranty, ať nevěří slovům pašerákům o snadno dosažitelném blahobytu.

Rovněž v noci na dnešek se tunelem, na posílení jehož ostrahy se v pátek shodli lídři obou zemí, pokusilo podle agentury AP dostat několik stovek migrantů, na něž policie nasadila slzotvorný sprej. Do britské diskuse se hlasitě vložil anglikánský biskup z Doveru, který kritizoval britské politiky za nedostatek pochopení pro přistěhovalce.

„Tato situace nemůže být vnímána jen jako problém dvou zemí,“ uvedli ministři v článku pro nedělník The Sunday Telegraph. Dodávají, že spousta migrantů shromážděných v Calais prošla přes státy jako Itálie či Řecko. „Proto vyzýváme ostatní státy, aby se tímto problémem zabývaly už v jeho počátcích,“ dodala dvojice politiků.

Základem dlouhodobého řešení přistěhovalecké krize bude podle nich přesvědčit potenciální migranty, že „naše ulice nejsou dlážděny zlatem“, neboli že na ně při cestě do západní Evropy nečeká ráj na zemi, který jim popisují pašeráci lidí.

Přečtěte si o názorech prezidenta Zemana:

Podle policejních zdrojů agentury AFP došlo v noci na dnešek zruba ke 400 pokusům o průnik do tunelu, což je podobné číslo jako o noc dříve, ale výrazně méně než v předchozích dnech tohoto týdne. První z nich se pokusili dostat dovnitř okolo dnešní půlnoci SELČ a tyto incidenty trvaly přibližně až do páté hodiny ranní. Skupinu zhruba dvou stovek lidí, která večer prorazila bariéry u tunelu za provolávání hesel „Otevřete hranice“ či „Nejsme zvířata“, zahnala policie pomocí slzotvorného spreje'.

Vlaky vyjíždějící z Británie mají dosud zhruba půlhodinové zpoždění, z francouzské strany jezdí bez problémů. Napětí na francouzské straně se o víkendu poněkud zklidnilo po posílení ochrany tunelu, když byla zároveň policie v Calais posílena stovkami těžkooděnců. Britský premiér David Cameron v pátek telefonicky francouzskému prezidentovi Françoisu Hollandeovi slíbil, že pošle do Calais nová oplocení, pátrací psy a další prostředky, protože stávající situace je nepřijatelná.

Cameron a další britští politici se za svůj nedostatek pochopení pro situaci migrantů dočkali kritiky ze strany anglikánské církve, kterou vyjádřil biskup z města Dover ležícího na britské straně průlivu.

Policie se snaží bránit migrantům k přístupu do eurotunelu. Na rozlehlém prostoru to nemá snadné

Politici včetně Camerona podle něho v médiích záměrně šíří protimigrantskou náladu a měli by svou rétoriku změnit. „Měli bychom znovu objevit, co to znamená být člověkem, a že na každém lidském životě záleží,“ uvedl v nedělníku The Observer biskup Trevor Willmott.

Cameronem navrhovaná opatření neuspokojila ani někdejšího francouzského ministra práce a pravicového kandidáta na šéfa regionu, v němž se nachází Calais Xaviera Bertranda. Britskému premiérovi přes média vzkázal, že Francii nezajímají prostředky, které slíbil, ale vyřešení celého problému. Pokud se na něm Británie nezačne podílet, navrhl Bertrand, aby Francie přestala migrantům bránit v cestě na sever.

K neblahé situaci panující na hranicích obou zemí přispívají i zahraniční řidiči kamionů, kteří si nechají platit za převážení uprchlíků přes hranice. V červnu byl podle listu Sunday Mirror za to poslán na tři a půl roku za mříže devětapadesátiletý český řidič, který se loni v prosinci ve své dodávce pokoušel do Británie propašovat sedm ilegálních migrantů.