Zeman: Bakalu pokládám za lidskou hyenu | E15.cz

Zeman: Bakalu pokládám za lidskou hyenu

Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman
• 
ZDROJ: CTK

ČTK, vaj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prezident Miloš Zeman se nebývale ostře opřel do miliardáře Zdeňka Bakaly. Spoluvlastník skupiny NWR je podle něj „lidskou hyenou“ a „velmi neúspěšným podnikatelem“, který se v současnosti snaží vydělat na lidském neštěstí.

Bakalu prezident Zeman zmínil v rozhovoru pro server Blesk.cz v souvislosti s uprchlickou krizí. Podle něj se snaží na „uprchlickém byznysu“ přiživit tím, že nabídl tísice bytů v Havířově, které vlastní, k ubytování běženců.

„Já pana Bakalu dlouhodobě pokládám za lidskou hyenu. Koneckonců i tento způsob obchodování s uprchlíky, nebo těžení z uprchlíků, je toho důkazem. Město Havířov by mělo zasáhnout. Kdyby měl pan Bakala poslední zbytky studu, tak by rozhodně neobchodoval s byty, které slíbil nájemníkům za 40 tisíc korun,“ řekl Zeman. Bakala je podle něj velmi neúspěšný podnikatel, který dnes těží především ze zmíněných bytů.

Společnost RPG Byty na severní Moravě vlastní přes 40 tisíc bytů. Nemovitosti získané v souvislosti s akvizicí těžební firmy OKD bývají označované za nejcennější součást Bakalova portfolia a pro Bakalu, který je s firmou majetkově propojený, představují výnosný byznys. Majitelům jen loni v čistém nájemní bydlení vynesly 461 milionů korun, což je téměř šestkrát lepší výsledek než předloni. A z profitu si finančníci nechali vyplatit 261 milionů jako dividendu.

Zdeněk Bakala Autor: E15

V Havířově již firma RPG Byty spolupracuje s řadou neziskových organizací, jejichž prostřednictvím nabízí část bytů pro sociální bydlení. A nebránila by se ani uprchlíkům. „V případě, že by oni některé naše byty chtěli využít pro některé z jejich klientů, kteří už jsou tady v republice delší dobu, mají případně zaměstnání a jsou to lidé, kteří se tady v republice už nějak usadili, tak ta spolupráce by možná byla,“ uvedl pro Blesk mluvčí RPG Bytů Petr Handl.

Havířovskému magistrátu se případný příchod uprchlíků do města nelíbí, nemůže tomu však prý zabránit. „Snahy RPG jsme zaznamenali neoficiálně, samozřejmě se nám nelíbí, že k tomu nemáme co říci. S případným přílivem migrantů zaznamenáváme mezi obyvateli města značnou nespokojenost,“ řekla Blesku mluvčí Havířova Eva Wojnarová.

Samotným uprchlíkům na českém území Zeman vzkázal, že je do Česka nikdo nezval. Uprchlíci podle něj musí respektovat pravidla této země. Uvedl také, že hranice země může hlídat armáda. „Pokud se vám to nelíbí, běžte pryč,“ vyzval je. „Těmto lidem nejlépe pomůžeme na jejich území,“ dodal.

Prezident tím mířil zejména na uprchlíky z Blízkého východu a Afriky. Lze podle něj očekávat i příliv ukrajinských imigrantů, kteří „na rozdíl od těch islámských mají daleko větší schopnost asimilace“.

„Možná to někdo bude považovat za apel na nejnižší lidské pudy, ale je to stejný postoj, jako mají Maďaři, když staví plot proti Srbsku, jako mají Američané, kteří postavili plot na hranicích s Mexikem,“ uvedl v narážce na úterní vyjádření premiéra Bohuslava Sobotky, podle kterého prezident nemá důvod se podbízet těm nejhorším pudům a nahrávat šíření nevraživosti vůči uprchlíkům. Zeman zastává názor, že migrantům lze nejlépe pomoci na jejich území.

Prezident ocenil nasazení policie při pohybu uprchlíků po českém území a podpořil i zájem opatření zesílit. Uvedl také, že armáda je schopna poslat na hranice asi 1500 vojáků, řekl mu to na společném setkání náčelník generálního štábu Josef Bečvář.

Generální štáb Armády ČR ale upozornil na to, že pokud by vojáci pomáhali policii střežit hranice, dotklo by se to několika jejích aktivit. „Pokud bychom hovořili o posílení až v těchto maximálních počtech, muselo by ze strany armády dojít k vyhodnocení té situace, například ve vztahu k omezení některých cvičení,“ řekl dnes Radiožurnálu mluvčí štábu Jan Šulc.

V polovině června česká policie kvůli nynější migraci uprchlíků z Asie a Afriky do Evropy zesílila kontroly a odhalených migrantů stále přibývá. Mezi zadrženými jsou zejména občané Sýrie, následují Iráčané a Afghánci.

Většina lidí se do ČR dostává z Řecka přes Maďarsko a Rakousko a téměř všichni uvádějí jako svůj cíl Německo. O možném zpřísnění kontroly hranic by mohla vláda jednat podle ministra vnitra Milana Chovance 20. srpna.

Odpovědnost za uprchlickou vlnu mají podle Zemana ty režimy, které „svými hloupými akcemi toto vyvolaly“. Nejde podle něj jen o USA, je mezi nimi řada členských zemí EU. „Proč to máme odnášet my?,“ tázal se. Zeman také podpořil ochranu vnějších hranic Evropské unie a činnost tzv. modrých přileb OSN, které by cíleně likvidovaly výcvikové základny teroristů.

Letos podle odhadů dorazilo do Evropy 150 tisíc migrantů, většina z nich do Itálie a Řecka

Ministerstvo vnitra očekává, že v příštím roce přijde do Česka pět až sedm tisíc nelegálních migrantů. Letos jich má být kolem 3500. V polovině července vláda schválila otevření záchytných zařízení v Balkové na Plzeňsku a ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku. Rozšířila také kapacity v zařízení pro zajištění cizinců v Bělé pod Bezdězem. Do konce roku by měla vzniknout nová zařízení, čímž by se vytvořilo dalších 1200 míst.

Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) letos podle odhadů dorazilo do Evropy 150 tisíc migrantů, většina z nich do Itálie a Řecka. Ve Středozemním moři pak od letošního ledna přišlo o život 1900 uprchlíků, což je dvojnásobné množství než za stejné období v loňském roce.

Drtivá většina běženců se na náročnou a nebezpečnou cestu vydala podle OSN kvůli válce, násilnostem a útlaku ve vlasti. Velká část běženců pochází ze Sýrie, dlouhodobě sužované válkou.

Členské země EU na konci června odmítly návrh Evropské komise na povinné rozdělení 40 tisíc osob, které velmi pravděpodobně mají nárok na mezinárodní ochranu a jsou nyní v Itálii a Řecku. Zároveň se ale dohodly, že odpovídající počet si v příštích dvou letech rozdělí na dobrovolném základě. Česká vláda schválila, že republika přijme do konce roku 2017 celkem 1500 uprchlíků. Letos by to mělo být 400 lidí, příští rok 700 a 400 pak v roce 2017. Zhruba 1100 lidí by mělo Česko převzít od zemí EU s velkým náporem migrantů - tedy od Itálie a Řecka, 400 pak z táborů na Blízkém východě.

Autor: ČTK, vaj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video