Migranti prý mohou pomoci s vylidňováním Srbska | E15.cz

Migranti prý mohou pomoci s vylidňováním Srbska

Migranti prý mohou pomoci s vylidňováním Srbska
Běženci na makedonsko-řecké hranici
• 
ZDROJ: čtk/AP

ČTK

Srbsko by mělo požádat běžence, kteří přes jeho území přecházejí do bohatších částí Evropy, aby se v této balkánské zemi usídlili, a pomohli tak vyřešit její vylidňování. Podle agentury Reuters to navrhuje srbská pověřenkyně pro rovnoprávnost Brankica Jankovičová.

Srbsko se dlouhodobě potýká s klesající porodností i odlivem mladých lidí. Ti hledají práci v západní Evropě a Severní Americe. Počet obyvatel země tak od roku 2002 klesl o více než pět procent. Stovky vesnic se prakticky vylidnily, píše Reuters.

„Měli bychom zvážit, zda migrantům nenabídnout, aby zůstali v těch částech Srbska, které jsou prázdné,“ řekla Jankovičová v televizní stanici B92. Dodala, že případní noví obyvatelé Srbska by museli projít výběrem a podrobnou bezpečnostní prověrkou.

Přes srbské území letos prošlo okolo 100 tisíc běženců během cesty na sever k maďarské hranici. Mnoho migrantů pochází ze Sýrie.

Budapešť zvažuje nasazení armády ke zvládnutí přílivu uprchlíků

Návrh Jankovičové, kterou do funkce pověřenkyně pro rovnoprávnost navrhla vládnoucí koalice vedená konzervativní Srbskou pokrokovou stranou, vyvolal kritické ohlasy. Ředitelka bělehradského Střediska pro euro-atlantická studia Jelena Miličová řekla, že by návrh vedl k „etnickému inženýrství“. „Je nesmyslné, aby se migranti, i kdyby s tím měli souhlasit, usazovali ve vylidněných oblastech,“ uvedla. „Jak by se měli integrovat do společnosti, pokud by žili v částech země, kde nejsou lidé ani žádná ekonomická aktivita,“ dodala.

Reportáž: Každou noc se snaží dostat do Maďarska stovky běženců

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!