Mír s otazníkem. OBSE neví, kde končí zbraně odsunuté z fronty v Donbasu | E15.cz

Mír s otazníkem. OBSE neví, kde končí zbraně odsunuté z fronty v Donbasu

Člen pozorovatelské mise OBSE u děla na východě Ukrajiny
Člen pozorovatelské mise OBSE u děla na východě Ukrajiny
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Navzdory tvrzení východoukrajinských povstalců i kyjevských armádních velitelů o dodržování podmínek minské mírové dohody nemůže evropská pozorovatelská mise potvrdit stažení těžkých zbraní z linie fronty, řekl zástupce šéfa kontrolní mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Michael Bociurkiw. Pozorovatelům stále chybí informace o tom, kde jsou stahované zbraně uskladněny.

Odsun těžké výzbroje z donbaské linie palebného dotyku uložila oběma bojujícím stranám dohoda o příměří, která byla v únoru podepsána v běloruském hlavním městě. Doněčtí a luhanští vzbouřenci od té doby opakovaně ujišťují veřejnost, že své zbraně z fronty stáhli. Stejná ujištění zaznívají i z ukrajinského ministerstva obrany. Pozorovatelům OBSE ale tyto informace nestačí. „Kontrolní mise dohlíží na stahování zbraní z fronty, ale potvrdit dokončení odsunu nemůžeme. Potřebujeme přesně vědět, kudy a kam obě strany zbraně přesunuly a kde je skladují,“ prohlásil Bociurkiw.

Zástupce OBSE zároveň varoval, že na několika místech Donbasu propukla a prohlubuje se humanitární katastrofa. „Dostáváme hlášení o prudkém zhoršení situace na některých místech. V nemocnicích trpí děti, senioři a postižení. V mnoha obcích, zejména poblíž fronty, není zajištěna dodávka proudu a chybějí základní potraviny,“ prohlásil Bociurkiw.

Šéf mise pozorovatelů Ertugrul Apakan dnes v Kyjevě vydal prohlášení, v němž bojující strany vyzval k úplnému zastavení palby během pravoslavných velikonočních svátků, které připadají na nadcházející víkend. „Jsem hluboce zneklidněn osudem lidí, které tento dlouhý konflikt zasáhl. Velikonoce by měly bojující strany oslavit znásobením snahy o úplný klid zbraní,“ uvedl Apakan.

Příměří povstalcům i armádě uložily už minské dohody, ale i když se intenzita bojů od února výrazně snížila, lokální přestřelky neustávají. Od začátku konfliktu loni v dubnu na východě Ukrajiny zahynulo přes 6000 lidí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video