MMF varuje před daňovými změnami v USA. Můžou ohrozit globální finance | E15.cz

MMF varuje před daňovými změnami v USA. Můžou ohrozit globální finance

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Finanční stabilita ve světě se za poslední půlrok zlepšila, ohrozit by ji ale mohla chystaná daňová reforma ve Spojených státech či nadcházející volby v Evropě. Ve zprávě o globální finanční stabilitě to dnes uvedl Mezinárodní měnový fond. Rizikem by podle něj mohl být i pokračující růst úvěrů v Číně.

Fond varoval před plánovaným snižováním daní a oslabením regulace finančního sektoru v USA. Mohly by totiž vyvolat riskantní chování, které předcházelo poslední finanční krizi v roce 2008.

MMF poznamenal, že díky vyšším úrokovým sazbám se zvyšují příjmy amerických bank. Zároveň se ale domnívá, že americké firmy peníze ušetřené díky daňové reformě nepoužijí k dalším investicím. Peníze, které budou patrně zahrnovat repatriaci zisků ze zahraničí, podle MMF spíše použijí na rizikovější transakce. To jsou například nákupy finančních aktiv, fúze či výplata dividend. Největší tendenci k takovému chování budou mít podle MMF firmy ze sektoru informačních technologií a zdravotnictví.

Zpráva připomíná, že větší daňové reformy v minulosti většinou provázel nárůst rizikovějšího chování. Firmy si pak více půjčovaly, což skončilo hospodářskou recesí. Jako příklad fond uvádí roky 1990 a 2008.

Navíc, pokud americký trh práce nebude schopen plně absorbovat stimulační opatření v podobě snížení daní, jak navrhuje administrativa prezidenta Donalda Trumpa, pak se místo snížení nezaměstnanosti může dostavit spíš rychlejší růst inflace a výraznější růstu úroků. To by byl rovněž faktor k posílení nestability na trhu.

MMF proto doporučuje omezit financování na dluh a zrušit možnost odečtu úrokových nákladů z podnikové daně. O takových opatřeních se v USA momentálně diskutuje.

Větším rizikům podle fondu i nadále čelí mladé tržní ekonomiky. Hrozbou je pro ně jak rostoucí protekcionismus, který by mohl snížit poptávku po jejich zboží, tak rychlejší růst inflace v USA v kombinaci s výraznějším růstem úroků. To může vést k odlivu kapitálu a ke zhoršení obsluhy jejich zahraničního dluhu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video