Mohutný tajfun zasáhl Tchaj-wan: čtyři mrtví, desítky zraněných | E15.cz

Mohutný tajfun zasáhl Tchaj-wan: čtyři mrtví, desítky zraněných

ČTK

Tchaj-wan zasáhl mohutný tajfun Soudelor, který byl provázen silným větrem a přívalovým lijákem. Oko tajfunu se přehnalo nad ostrovem v poledne místního času (06:00 SELČ) a živel po sobě zanechal podle aktuálních informací šest mrtvých, čtyři pohřešované a nejméně 101 zraněných. Večer místního času tajfun dorazil do Číny.

Na Tchaj-wanu bylo evakuováno přes 7500 lidí, bez elektřiny se ocitly bezmála tři miliony domácností, všech 279 vnitrostátních letů bylo zrušeno, stejně tak nejméně 37 mezistátních letů, informovaly tamní úřady. Silný vítr přitom kácel stromy, strhával semafory i sloupy elektrického vedení.

Tajfun, který by podle varování meteorologů mohl být nejsilnějším v letošním roce, zasáhl časně ráno pevninu ze severovýchodu. V hornatých oblastech tam spadlo až 1000 milimetrů srážek a vítr dosahoval rychlosti 200 kilometrů v hodině.

Oběťmi tajfunu se podle úřadů stali záchranář, kterého zabilo projíždějící auto, když odklízel ze silnice spadané větve, a zahraniční dělník, na kterého spadla dopravní značka. Už v pátek, když se tajfun přibližoval z oblasti nad Tichým oceánem, zahynuly na Tchaj-wanu matka s osmiletou dcerou, které smetla mořská vlna. Její další dcera se nadále pohřešuje.

V hlavním městě Tchaj-peji odnesl tajfun velké ocelové pláty a tyče z rozestavěného stadionu. Městské úřady nařídily zastavit provoz na četných linkách autobusů a metra, uvedla agentura Reuters. Úřady kromě toho vydaly varování před záplavami a sesuvy půdy. Televize přinesla záběry na spadlé sloupy větrných turbín, lidi zachycené v sesuvech a vodní masy téměř přesahující střechy aut v některých oblastech.

Podle hlavní tchajwanské energetické společnosti Taiwan Power připravila bouře o elektřinu 2,94 milionu domácností. Jen asi třetině z nich se zatím podařilo dodávky elektřiny obnovit. Tajfun mířil z Tchaj-wanu k čínské provincii Fu-ťien, kterou zasáhl dnes pozdě večer místního času. Prudké deště a silný vítr ale mají sužovat obyvatele Tchaj-wanu i v neděli.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.