Monti: Znepokojuje mě vývoj Španělska, ohrožuje i Itálii

Španělsko

Španělsko Zdroj: profimedia.cz

Italský premiér Mario Monti vyjádřil obavy z nepříznivého vývoje veřejných financí Španělska. Mohlo by to obnovit krizi na trhu dluhopisů, která by pak mohla ohrožovat i Itálii, řekl Monti na konferenci v letovisku Cernobbio u jezera Como. Úroky u desetiletých dluhopisů španělské vlády tento týden v obavách investorů z vývoje financí a slabé ekonomiky poprvé od ledna překročily 5,5 procenta. Jsou tak už vyšší než výnosy z italských dluhopisů a o téměř procentní bod nad únorovými minimy.

Monti ocenil hluboké reformy, které vláda v Madridu učinila v liberalizaci trhu práce, kritizoval ji však za nedostatečný ohled na rozpočtové deficity.

„Španělsko určitě učinilo hlubokou reformu trhu práce, ale nevěnovalo tutéž pozornost veřejným financím,“ řekl Monti. „To v nás vyvolává velké obavy, protože jejich výnosy (dluhopisů) rostou a stačí jen málo, aby se obnovil trend, který by se mohl prostřednictvím nákazy rozšířit k nám,“ řekl premiér. To by podle něj vymazalo pokrok, jehož Itálie za jeho vlády dosáhla a „vrátilo by nás to o měsíce zpět“.

Prezident Evropské centrální banky Mario Draghi přitom tento týden v rozhovoru pro německý list Bild uvedl, že eurozóna má již to nejhorší z hospodářské krize za sebou. Čtěte o tom

.

Španělsko ohlásilo, že nesplní dohodnutý rozpočtový schodek

Španělsko naopak znepokojilo Evropskou unii a finanční trhy, když zvýšilo plán rozpočtového deficitu v letošním roce na 5,3 procenta hrubého domácího produktu z původně dohodnutých 4,4 procenta. V příštím roce ale Madrid hodlá schodek snížit na tři procenta, což je limit stanovený rozpočtovými pravidly Evropské unie.

Úroky ze španělské dluhopisy v reakci na nejistý vývoj veřejných financí začaly stoupat. Na podzim, kdy napětí na trzích dluhopisů eurozóny dostoupilo vrcholu, byly přitom španělské výnosy o téměř dva procentní body nižší než italské, které se tehdy pohybovaly kolem kritické hranice sedmi procent.

Také italské reformy provázejí problémy

Monti prosadil v prosinci plán, který snižuje rozpočtový deficit o 33 miliard eur, zejména prostřednictvím zvýšených daní. Vláda má v plánu dovést veřejné finance příští rok k vyrovnané bilanci.

Montiho technokratická vláda také prosadila razantní úsporná opatření, jeho návrhy na reformu nepružného trhu práce, které by měly být klíčovým impulzem k oživení ekonomického růstu, se však setkávají s odporem odborů a politické levice. Vláda předložila balík reforem parlamentu v pátek, není ale naděje, že by byly přijaty v brzké době.