Moody's snížila rating Irska do spekulativního pásma | e15.cz

Moody's snížila rating Irska do spekulativního pásma

ilustrační foto
ilustrační foto
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service dnes snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Irska o jednu příčku do spekulativního pásma na stupeň Ba1 z dosavadního Baa3. Irsko bude stejně jako Řecko a zřejmě i Portugalsko potřebovat novou finanční pomoc, než se bude moci vrátit pro peníze na finanční trh, odůvodnila Moody's svůj krok.

Rozhodnutí Moody's rovněž ovlivnila značná pravděpodobnost toho, že evropští politici přinutí soukromé věřitele k účasti na budoucích záchranných balících předlužených zemí. To podle agentury dál zvýší úvěrové náklady těchto zemí a sníží jejich pozici u investorů. Výhled irského ratingu je negativní, což znamená, že agentura se připravuje na jeho další zhoršení.

Moody's tak uplatnila stejné argumenty jako na počátku minulého týdne, kdy srazila rating podobně ohroženému Portugalsku. Tomu však snížila hodnocení o čtyři stupně až na známku Ba2. Tento krok vyvolal další vlnu otřesů na finančních trzích v obavách z šíření dluhové krize a na Moody's se za to snesla nelibost evropských činitelů.

Moody's se u Irska a Portugalka obává, že nebudou schopny splnit cíle ve snižování deficitů a státního dluhu stanovené v rámci dohod o záchranných úvěrech s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem. To znamená, že tyto země si asi od roku 2013 ještě nebudou moci půjčovat na kapitálových trzích peníze za únosné úroky.

Irsko se loni v listopadu stalo druhou zemí eurozóny po Řecku, která musela kvůli dluhové krizi požádat o zahraniční finanční pomoc. Letos v dubnu se na podobném balíku v rozsahu kolem 80 miliard eur (1,9 bilionu eur) dohodlo i Portugalsko.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery