Moody's varuje před stárnutím populace ve střední Evropě, nejvíc hrozí Česku | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Moody's varuje před stárnutím populace ve střední Evropě, nejvíc hrozí Česku

ČTK

Mezinárodní ratingová agentura Moody's varuje před důsledky výrazných demografických změn v České republice, Maďarsku, Polsku a na Slovensku během příštích dvou desetiletí. Ve své středeční zprávě poukazuje na rychlé stárnutí populace a klesající počet obyvatel v produktivním věku v tomto regionu. Nejvíce je podle Moody's dopadům stárnutí populace vystavena Česká republika, která je však na tento vývoj zároveň nejlépe připravena.

Celková populace v Česku, Maďarsku, Polsku a na Slovensku podle Moody's do roku 2040 klesne zhruba o 2,5 milionu na 61 milionů, zatímco počet lidí v produktivním věku se sníží o pět milionů. 

Moody's upozorňuje, že tempo růstu populace a věkové složení obyvatelstva ovlivňuje nejen hospodářský růst, ale také veřejné finance či zdravotní péči. Agentura předpokládá, že podíl počtu obyvatel ve věku 65 a více let k počtu obyvatel ve věku 15 až 64 let se v České republice do roku 2040 zvýší zhruba na 42 procent z předloňských 28,7 procenta.

Rusko zbrojí. Chystá největší nákupy v dějinách svého letectva
 

Populace v České republice, Maďarsku, Polsku a na Slovensku je podle agentury sice mladší, než činí průměr Evropské unie, ale stárne rychlejším tempem. 

"To v příštích dvaceti letech povede k dramatickému posunu v demografii regionu," uvedl Vincent Allilaire, který je jedním z autorů zprávy Moody's. "V důsledku toho budou podmínky na trhu práce ještě napjatější, což bude omezovat hospodářský růst těchto zemí," dodal.

SŽDC rozjíždí miliardové investice. Podívejte se, které tratě a nádraží čeká modernizace
Místo šrotiště zpět do služby. ČSA si pronajaly svůj bývalý letoun
Developeři nestíhají na pražský trh dodávat byty
Dron E15: Jiný pohled na řepku. Tisíce tun se sklízejí i v Praze
OBRAZEM: Schindlerova továrna, kde našly záchranu stovky Židů, chátrá
Známek zpomalování ekonomiky kvapem přibývá, říká ekonom David Marek

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!