Moskva chystá odvetu, prodlouží zákaz dovozu západních potravin | E15.cz

Moskva chystá odvetu, prodlouží zákaz dovozu západních potravin

Vladimir Putin
Vladimir Putin
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rusko tvrdě kritizovalo prodloužení evropských sankcí, které je podle Moskvy vítězstvím "rusofobní lobby" v Evropské unii. Ruské ministerstvo zemědělství již začalo připravovat návrh na možné prodloužení zákazu dovozu západních potravin, který Moskva vyhlásila loni v srpnu v odvetě za západní sankce.

„Ministerstvo vypracovává návrhy na prodloužení účinnosti prezidentského nařízení o zavedení odvetných opatření ze strany Ruské federace,“ uvedla agentura TASS s odvoláním na ministrova spolupracovníka.

Proti rozhodnutí ministrů zahraničí EU prodloužit sankce do konce ledna příštího roku ostře protestoval Kreml i ruská diplomacie. Vláda připravuje odvetná opatření.

Kreml v reakci na prodloužení sankcí oznámil, že odpoví podle principu vzájemnosti. „Vždycky jsme dávali najevo, že v otázce sankcí platí princip vzájemnosti, je to základ našeho přístupu,“ řekl v Moskvě prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov. Restrikce jsou prý neodůvodněné a nezákonné. „Rusko nikdy iniciátorem podobných kroků nebylo a není ani dnes,“ řekl Peskov.

Premiér Dmitrij Medveděv oznámil, že připravuje žádost adresovanou prezidentu Vladimiru Putinovi o analogické šestiměsíční prodloužení ruského embarga na dovoz západního zboží. V přípravě je rovněž podle premiéra usnesení vlády s výčtem komodit, jež budou ruským sankcím podléhat. Vypracováním dokumentace byl pověřen vicepremiér Sergej Prichoďko.

Vyhrála prý rusofobní lobby

Na prodloužení sankcí reagovala i ruská diplomacie, podle níž je tento akt „vítězstvím rusofobní lobby“ v Bruselu. Za projev cynismu ruské ministerstvo zahraničí označilo skutečnost, že prodloužení sankcí EU oznámila v den 74. výročí útoku nacistického Německa na Sovětský svaz.

Sankce zakazující export určitých technologií do Ruska a omezující ruský přístup na finanční trhy spustila EU loni v létě a rozšířila je počátkem září.

Jejich případné uvolňování je navázáno na plnění minských dohod o příměří, které však ani jedna ze stran konfliktu na Ukrajině nedodržuje. Pokud by EU sankce neprodloužila, skončila by jejich platnost na konci července.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video