Moskva varuje Washington kvůli rozšiřování sankcí | e15.cz

Moskva varuje Washington kvůli rozšiřování sankcí

Moskva, Rusko,
Moskva, Rusko,
• 
ZDROJ: Josef Stuefer, Flickr, CC BY 2.0

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Moskva pohrozila, že rozšíření amerických sankcí proti Rusku může ohrozit spolupráci obou velmocí při řešení íránského jaderného programu, syrské krize či urovnání jiných mezinárodních problémů. Současně varovala před odvetou.

„Ve Washingtonu se už mohli přesvědčit, že podobné nepřátelské výpady jsme nenechali a nenecháme bez odpovědi,“ uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Alexandr Lukaševič v reakci na rozšíření seznamu ruských představitelů potrestaných zákazem vstupu do USA podle takzvaného Magnitského zákona o další čtyři jména. USA prý rovněž zavádějí restrikce proti ruským firmám, které porušují americký zákon o sankcích vůči Íránu a Sýrii.

Podle mluvčího jde o čistě politické rozhodnutí, motivované nejspíše snahou ukončit rok „ve vysokém protiruském tónu“ a „přáním rozleptat rámec dvoustranných vztahů“. Washington prý uplatňuje dvojí měřítko, když kritizuje Rusko za stav lidských práv, ale současně zavírá oči před problémy s lidskými právy v samých USA, kde tajné služby donedávna měly právo uplatňovat středověké mučení a „policisté až dosud beztrestně zabíjejí lidi jen proto, že mají jinou barvu kůže“.

Lukaševič: vůči Rusku žádné nátlakové metody neuspějí

„Spojené státy se úporně snaží rozšířit platnost vlastních zákonů na celý svět a diktovat všem své podmínky. Avšak vůči Rusku žádné nátlakové metody neuspějí,“ zdůraznil Lukaševič.

Spojené státy zařazují na „černou listinu“ ruské úředníky, soudce a policisty zapletené do porušování lidských práv, aby jim zakázaly vstup do USA a zmrazily majetek, který ve Spojených státech mají. Tuto praxi umožňuje takzvaný Magnitského zákon, pojmenovaný po auditorovi zahraničního investičního fondu Sergeji Magnitském, který v roce 2009 zemřel za záhadných okolností v ruské vyšetřovací vazbě. Tam se dostal poté, co nařkl vysoce postavené činitele ministerstva vnitra z rozkrádání státního rozpočtu. Magnitského smrt dodnes nebyla objasněna, ruští ochránci lidských práv mají podezření, že jej v cele utloukli dozorci.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video