Slovenské průmyslové podniky zasáhl pokles výkonu | E15.cz

Motor slovenské ekonomiky ztrácí výkon. Průmysl zaznamenal největší propad za tři roky

ČTK

Slovenské průmyslové podniky zasáhl pokles výkonu. V srpnu zaznamenal slovenský průmysl největší výpadek nových objednávek za poslední více než tři roky. Vyplývá to z údajů tamního statistického úřadu. 

Hodnota objednávek v průmyslu v srpnu po úpravě o inflaci v meziročním srovnání klesla o 9,6 procenta. Snížila se tak třetí měsíc po sobě, zároveň jde o největší propad od léta 2016.

Z jednotlivých průmyslových sektorů hlásili v srpnu méně nových objednávek i výrobci motorových vozidel. Ti zaznamenali pokles objednávek o desetinu, což je nejhorší výsledek za poslední tři roky. Slovensko je v přepočtu na obyvatele největším producentem aut na světě, v zemi mají své závody čtyři automobilky, na které je navázána řada výrobců součástek.

Německá průmyslová výroba se oproti očekávání vrátila v srpnu k růstu

Slovensko podobně jako Česká republika patří v EU k nejprůmyslovějším zemím. Podíl průmyslu na hrubém domácím produktu (HDP) Slovenska loni dosáhl 23,5 procenta.

Průmyslová výroba na Slovensku v srpnu proti loňsku klesla téměř o desetinu, s horšími výsledky se potýkala většina odvětví. Podle ekonomů Slovensko v porovnání s Českem, Maďarskem a Polskem nejvíce doplatilo na ochlazení německé ekonomiky.

Slovenská centrální banka i ministerstvo financí už v září výrazně zhoršily výhled růstu slovenské ekonomiky na letošní i příští rok, hlavně kvůli předpokládanému oslabení zahraniční poptávky.

Český průmysl stále odolává globálním nejistotám. Průmyslová výroba v létě klesla méně, než se čekalo

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!