Na Kypru začínají kvůli krizi docházet léky a benzin | e15.cz

Na Kypru začínají kvůli krizi docházet léky a benzin

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na Kypru kvůli bankovní krizi vázne zásobování léky a projevovat se začíná i nedostatek benzinu. Mnoho čerpacích stanic a některé supermarkety navíc nepřijímají kreditní karty. Banky na středomořském ostrově totiž zůstávají zavřené poté, co EU zemi minulý týden nabídla pomoc podmíněnou zdaněním bankovních vkladů.

Kyperský parlament záchranný program EU v úterý odmítl a tamní politici o řešení nastalé situace dál jednají. Banky však zůstávají zavřené v obavách před hromadným vybíráním vkladů a krize se začíná projevovat v každodenním životě.

Ačkoli ještě fungují bankomaty, mnoho lidí už si nemá co vybrat, protože bankovní převody jsou blokovány a lidem na účty nechodí mzdy. „Rozbili jsme synovo spořící prasátko, abychom mohli nakoupit potraviny,“ řekla agentuře DPA žena v domácnosti Mairi Stylianuová.

Podle svazu lékárníků se už několik dní nedovážejí léky. „Pokud banky do příštího úterý neotevřou, budeme čelit nedostatku,“ uvedli v prohlášení lékárníci.

Předseda sdružení čerpadlářů v přístavním městě Larnaka Andreas Joannu prohlásil, že většina benzinek by o víkendu mohla zavřít. Nemají totiž peníze na nákup dalších zásob.

Kyperská centrální banka oznámila, že problémové bankovní domy zůstanou zavřeny i dnes a v pátek. V pondělí je na Kypru státní svátek, a tak se banky otevřou nejdřív v úterý.

Prohlášení Evropské centrální banky, že může pomoc kyperským bankám zaručit jen do pondělí, vyvolala na ostrově první panické reakce. Desítky lidí dnes obléhají bankomaty, aby si ještě vybrali několik bankovek.

Nový záchranný plán, o němž dnes jednají kyperští politici, počítá se vznikem dluhopisového fondu i využitím peněz v penzijních pojišťovnách a prostředků církve a dalších institucí. Zdanění by se týkalo jen vkladů nad 100 tisíc eur (zhruba přes 2,5 milionu korun).

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery