Na severovýchodě Londýna propukly další nepokoje | E15.cz

Na severovýchodě Londýna propukly další nepokoje

Nepokoje v Londýně
Nepokoje v Londýně
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
(VIDEO) V Londýně dnes odpoledne opět vypukly nepokoje, které zachvátily čtvrť Hackney na severovýchodě, stejně jako Peckham a Lewisham na jihu města. V Hackney házeli výtržníci na policisty kamení a odpadkové koše. V Peckhamu začalo hořet v jednom z domů.

Kvůli vlně násilí, která o víkendu začala v chudé čtvrti Tottenhamu na severu metropole, se vrátila z dovolené ministryně vnitra Theresa Mayová. Po setkání s vedením londýnské policie dnes oznámila, že bylo zatčeno přes 210 lidí a 25 z nich bylo obviněno. Přes 35 policistů utrpělo při zásazích zranění.

Dnešní násilí propuklo v Hackney údajně poté, co policie zastavila a prohledala muže, u kterého ale nic podezřelého nenašla. V krizové oblasti je asi 200 policejních těžkooděnců a policie sem vysílá další posily. Násilníci vyzbrojení dřevěnými a kovovými tyčemi útočí i na policejní vozy. Nad oblast nepokojů byly vyslány policejní helikoptéry.

Výtržníci, většinou mladíci, také rozbili výlohy několika obchodů a některé vyrabovali. Zapálili několik aut a kontejnerů na odpadky a pokračovali v náhodném ničení automobilů.

Násilí se dnes poprvé přeneslo do čtvrtí Peckham a Lewisham na jihu města, kde jsou místní sídliště známá vysokou nezaměstnaností a kriminalitou. Podle londýnského dopravního podniku je centrum Peckhamu neprůjezdné, protože zde hoří autobus. Několik automobilů bylo zapáleno v Lewishamu.

V Peckhamu násilí eskalovalo požárem, který zachvátil obchod a dům nad ním a k němuž přijeli hasiči až po nejméně 20 minutách a poté, co se policistům podařilo vyhnat z ulice násilníky.

Dnes večer se také objevily první zprávy o nepokojích mimo Londýn. Podle svědků skupiny mladíků rozbíjely výlohy v nákupním středisku Bullring v Birminghamu na severu Anglie a dostaly se do střetu s policií.

Nepokoje v Hackney

Nepokoje budí obavy i kvůli blížící se olympiádě

Theresa Mayová opakovaně zdůraznila, že strůjci násilí budou potrestáni a že pro počínání davu neexistuje omluva. „Nepokoje v Tottenhamu v sobotu v noci a následné násilnosti v dalších částech Londýna jsou naprosto nepřijatelné,“ prohlásila Mayová po schůzce s vedením policie. Tématem jednání byla strategie na dnešní noc, která by měla předejít dalším bouřím.

Násilnosti jsou pro Londýn nepříjemné i proto, že ze necelý rok bude město hostit olympiádu. Hackney, kde jsou dnes nejhorší nepokoje, sousedí s olympijským areálem ve Stratfordu, který je také chudou a multietnickou čtvrtí, ale zatím je zde klid.

Nepokoje vypukly v Tottenhamu sobotu v noci. Předcházel jim původně poklidný protest kvůli zastřelení devětadvacetiletého Marka Duggana, který přišel o život při akci policejního týmu bojujícího proti černošským gangům.

Jsou motorem násilí i ekonomické problémy?

Mayová stejně jako vicepremiér Nick Clegg, který dnes navštívil Tottenham, vinili z násilí výhradně zločinecké živly. „Toto násilí nemělo nic společného se smrtí Marka Duggana,“ řekl Clegg.

Nicméně podle dalších názorů jsou nepokoje i odrazem hlubšího napětí v době hlubokých škrtů a pochmurných ekonomických vyhlídek. „Je to jen pohled do propasti,“ řekl bývalý představitel londýnské policie John O'Connor.

O ekonomických problémech se mluví v debatách kolem nepokojů poměrně často - ať už v souvislosti s dopadem škrtů na policii nebo s uzavíráním sociálních služeb. Nezaměstnanost se v průměru v Británii zatím výrazně nezvýšila, ale je nejvyšší mezi mladými a obzvlášť ve čtvrtích jako Tottenham nebo Hackney.

Londýn také zažil za poslední rok rozsáhlé nepokoje při protestech proti zvýšení školného a na okraj odborářské manifestace letos v březnu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.