Na Ukrajině není ruská armáda, ale jisté milice, řekl Putin | E15.cz

Na Ukrajině není ruská armáda, ale jisté milice, řekl Putin

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Ruská armáda ve východoukrajinském Donbasu není, jsou tam jen "jisté milice", které jsou připraveny odrazit jakékoli útoky proti tomuto regionu. Na bilanční konferenci v Moskvě to dnes řekl ruský prezident Vladimir Putin. "Rusové a Ukrajinci jsou z mého pohledu jeden národ," prohlásil prezident.

Obrana Donbasu je v zájmu lidí žijících v této oblasti, protože v opačném případě ukrajinští nacionalisté uspořádají v Donbasu "jatka horší než ve Srebrenici", řekl ruský vůdce s odkazem na východobosenské město, kde srbské jednotky v létě 1995 zavraždily na 8000 lidí.

Putin prohlásil, že zatím nezaznamenal vážný zájem Kyjeva na uplatnění minských mírových dohod. Zdrojem nynějších problémů je podle něj "nezákonné ozborojené převzetí moci," k němuž v Kyjevě došlo na jaře roku 2014, kdy byl při převratu sesazent prezident Viktor Janukovyč.

Putin se rovněž zmínil o plánech na vyslání mírové mise do povstaleckých oblastí. Připustil, že mírové síly mohou být rozmístěny nejen na frontové linii, ale i na rusko-ukrajinských hranicích, což separatisté rozhodně odmítají. Podmínkou mezinárodní kontroly rusko-ukrajinské hranice je ale podle Putina navázání přímých konaktů mezi Kyjevem a proruskými povstalci. Tyto návrhy zatím Ukrajina odmítá.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video