Na Ukrajině trvají boje, pokračuje snaha vyšetřit pád letadla | E15.cz

Na Ukrajině trvají boje, pokračuje snaha vyšetřit pád letadla

Australské letadlo vzlétá v pátek 25.7.2014 z Charkova s pozůstatky těl obětí sestřeleného malajsijského letadla MH17
Australské letadlo vzlétá v pátek 25.7.2014 z Charkova s pozůstatky těl obětí sestřeleného malajsijského letadla MH17
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na východě Ukrajiny pokračuje operace vládních sil proti separatistům, která čím dál tím více míří k hlavním baštám rebelů - Luhansku a zejména milionovému Doněcku. Mezitím představitelé tří států, které nejvíce postihl pád malajsijského civilního letadla, tedy Nizozemska, Austrálie a Malajsie, se intenzivně snaží dosáhnout rychlého přístupu svých expertů a policistů na místo tragédie.

Do Kyjeva dnes především přiletí šéfka australské diplomacie Julie Bishopová a její nizozemský kolega Frans Timmermans. Chtějí získat neprodlený souhlas ukrajinských poslanců s dohodou, která zajišťuje přístup nizozemských a australských policistů do prostoru, kde jsou rozesety trosky letounu a kde se zřejmě ještě nacházejí ostatky některých obětí.

Parlament o tom hodlá jednat až ve čtvrtek, ale Bishopová a Timmermans mají v úmyslu přimět vedoucí ukrajinské činitele, aby se tak stalo už v úterý.

S možností práce mezinárodních expertů a policistů v dané oblasti kontrolované vzbouřenci jsou zatím stále problémy, z nichž se Kyjev a rebelové vzájemně obviňují. Dnes tam měli odjet první australští policisté, ale cesta se z bezpečnostních důvodů zrušila kvůli bojům, které se ve velké blízkosti odehrávaly v neděli.

Události ukrajinské krize
21. listopadu 2013 - Ukrajinská vláda zastavila přípravy podpisu asociační dohody s EU. Předseda vlády Mykola Azarov zároveň vyzval k rozšíření hospodářské spolupráce s Ruskem.
22. listopadu 2013 - V Kyjevě vypukly protivládní demonstrace, které se rozšířily i do dalších měst a postupně si vyžádaly desítky obětí na životech.
29. listopadu 2013 - Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč na summitu Východního partnerství ve Vilniusu nepodepsal asociační dohodu s EU.
21. února 2014 - Prezident Janukovyč a opoziční předáci Arsenij Jaceňuk, Vitalij Kličko a Oleh Ťahnybok podepsali dohodu o ukončení krize.
22. února 2014 - Poslanci sesadili prezidenta Janukovyče a na 25. května vyhlásili prezidentské volby. Janukovyč uprchl, jeho úřad dočasně převzal předseda parlamentu Oleksandr Turčynov.
17. března 2014 - EU, USA a další země schválily sankce vůči představitelům Ruska a Krymu. Později byly sankce rozšířeny.
21. března 2014 - Rusko formálně završilo připojení Krymu k Rusku, které obyvatelé Krymu 16. března schválili v referendu.
- Ukrajinský premiér Jaceňuk podepsal s lídry unie na summitu v Bruselu politickou část asociační dohody EU s Ukrajinou.
6. dubna 2014 - Na východě Ukrajiny vypukly boje mezi proruskými radikály a oficiálními ukrajinskými silami.
25. května - Prezidentské volby vyhrál podnikatel Petro Porošenko, který získal 54,7 procenta hlasů, a byl tak zvolen již v prvním kole.
7. června 2014 - Porošenko byl inaugurován.
20. června 2014 - Ukrajinský prezident nařídil jednostranné zastavení palby v rámci mírového plánu, který předpokládá odzbrojení povstalců a jejich svobodný odchod z Ukrajiny.
21. června 2014 - Ruský prezident Vladimir Putin podpořil Porošenkovo rozhodnutí vyhlásit příměří.
23. června 2014 - V Doněcku se konalo první přímé jednání mezi vzbouřenci a zástupci vlády. Jednání vyústilo v závazek oboustranného zastavení palby. Příměří bylo 27. června prodlouženo do 30. června, bylo ale porušováno.
24. června 2014 - Putin navrhl horní komoře parlamentu, aby zrušila právo, které mu na jaře udělila k nasazení armády na Ukrajině k ochraně ruských krajanů. Parlament tak učinil 25. června.
27. června 2014 - Představitelé EU na summitu v Bruselu podepsali ekonomickou část asociační dohody s Ukrajinou.
30. června 2014 - Na Ukrajině ve 21:00 SELČ oficiálně skončilo příměří.
1. července 2014 - Ukrajinské vládní jednotky obnovily operace proti proruským povstalcům. Putin obvinil Porošenka z veškeré odpovědnosti za pokračování bojů.
2. července 2014 - Naději údajně přineslo jednání ministrů zahraničí Německa, Ukrajiny, Ruska a Francie v Berlíně. Podle šéfa německé diplomacie Franka-Waltera Steinmeiera se Ukrajina a Rusko domluvily na krocích k uklidnění situace.
4. července 2014 - Ukrajinská armáda dobyla městečko Mykolajivka v Doněcké oblasti.
5. července 2014 - Ukrajinské síly vnikly do bašty povstalců na východě Ukrajiny Slavjansku. Separatisté město opustili a prezident Porošenko dal armádě rozkaz vztyčit nad radnicí ukrajinskou vlajku.
6. července 2014 - Separatisté se stáhli do Doněcku. V očekávání střetu s ukrajinskou armádou posilovali obranu.
7. července 2014 - Tábor demonstrantů na kyjevském náměstí Nezávislosti byl napaden neznámými útočníky.
18. července 2014 - Malajsijské letadlo spadlo na východním území Ukrajiny, které ovládají proruští separatisté. Letoun patrně někdo sestřelil.
23. července 2014 - Separatisté sestřelili dva vojenské bitevníky v oblasti, kde spadl i malajsijský letoun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.