Hawking: Důležitější než zvolení Trumpa a brexitu je reakce elit | E15.cz

Nacházíme se v nejnebezpečnějším okamžiku ve vývoji lidstva, varuje Hawking

Jiří Liebreich

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Slavný vědec Stephen Hawking napsal pro list Guardian varovný text. „Nacházíme se v nejnebezpečnějším okamžiku ve vývoji lidstva. Máme technologii na zničení planety, zatím z ní ale nejsme schopni utéct,“ píše Hawking v článku.

Své zamyšlení uvedl teoretický fyzik v kontextu jasných signálů, že většinová společnost je naštvaná na své lídry. Proto šla podle Hawkinga většina proti mainstreamovému postoji médií a zvolila Donalda Trumpa americkým prezidentem a volbu „leave“ (opustit Evropskou unii) v britském referendu o brexitu.

„Byl to okamžik, kdy opomíjení lidé našli zastání, a mohli tak odmítnout všudypřítomné rady expertů a elit. Já nejsem výjimkou,“ píše 74letý vědec s připomenutím svého dřívějšího varování, že brexit poškodí vědecký výzkum v Británii a že jde o krok zpět. „Elektorát mému varování nevěnoval žádnou pozornost, stejně jako názorům politických lídrů, obchodníků, umělců, vědců, byznysmenů nebo celebrit,“ připomíná Hawking.

„Čelíme děsivým výzvám: klimatickým změnám, přelidnění, decimování jiných druhů, epidemiím a okyselení oceánů. V součtu jsou tyto výzvy připomenutím toho, že se nacházíme v nejnebezpečnějším okamžiku ve vývoji lidstva. Máme technologii na zničení planety, na které žijeme, ale nejsme schopni z ní utéct,“ varuje možná nejznámější vědec v nebezpečném kontextu vážné nespokojenosti většinové populace – proto volby Trumpa a brexitu.

Hawking píše, že potřebujeme společně chránit planetu prolomením bariér, nikoliv budováním, mezi národy nebo uvnitř nich samotných. „Má-li se nám to povést, světoví lídři si musí uvědomit, že selhali a mnohé lidi zklamali. Zdroje se stále více soustředí do rukou jen několika málo lidí – budeme se muset naučit mnohem více tyto zdroje sdílet,“ myslí si britský vědec.

Trojnásobný otec varoval, že žijeme ve světě finanční nerovnosti. Prý není divu, že tito lidé našli v Trumpovi a brexitu symboly, které je reprezentují.

Podle Hawkinga je naštvanost většinové společnosti způsobená i nezamýšleným důsledkem šíření internetu a sociálních médií – tím, že je tato závratná nerovnost ve společnosti snáz a dennodenně vidět. „Znamená to, že životy nejbohatších lidí v nejvíce prosperujících částí světa jsou na očích komukoliv, i chudým, kteří mají přístup k telefonu. Takřka nikdo na naší více a více přelidněné planetě nebude moci utéct před touto nerovností,“ myslí si Hawking.

Důsledky takového procesu spatřuje v migraci. Nadějí vedené chudé venkovské obyvatelstvo se stěhuje do měst a předměstí. „Kvůli těmto migrantům je třeba klást nové požadavky na infrastrukturu a ekonomiku zemí, kam tito lidé přichází. Takto se podkopává tolerance a dále se podněcuje politický populismus,“ dodává vědec.

Závěrem vědec píše, že lidstvo může být úspěšné. Bude ale potřebovat elity Londýna, Harvardu, Cambridge a Hollywoodu k poučení se z uplynulého roku. „Co je nyní podstatné, daleko víc než vítězství Trumpa a brexitu, je to, jak zareagují elity.“

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video