Nahrávka Le Penové či Macronovi? Francie si žádá Fillonův odstup z boje | E15.cz

Nahrávka Le Penové či Macronovi? Francie si žádá Fillonův odstup z boje

ČTK

Share on Facebook Messenger

Více než dvě třetiny francouzských voličů chtějí, aby kandidát umírněné pravice François Fillon odstoupil z boje o prezidentskou funkci kvůli skandálu. Uvedl to francouzský týdeník Journal du Dimanche s odvoláním na výsledky průzkumu agentury Ifop.

Podle průzkumu si odstoupení přeje 71 procent dotazovaných. To je o šest procentních bodů více, než ukázal stejný průzkum uskutečněný 19. února, napsala agentura Reuters.

Prognóza z konce února ukázala, že první kolo voleb 23. dubna vyhraje šéfka krajní pravice Marine Le Penová, která by mohla získat 26 až 27 procent hlasů. Druhý je Emmanuel Macron s 24 až 25 procenty hlasů a Fillon má získat 20 až 21 procent hlasů. V rozhodujícím duelu 7. května má zvítězit centrista Macron s poměrem 61 až 62 procentem hlasů.

Skandál kolem Fillona propukl koncem ledna, kdy týdeník Le Canard enchaîné začal zveřejňovat informace, podle nichž Penelope Fillonová jako asistentka svého manžela a pak jeho kolegy v letech 1988 až 2013 od státu neoprávněně získala celkem 831 440 eur (22,5 milionu korun). Fillon jako někdejší zákonodárce podle časopisu také odměnil své děti jako své asistenty. Dalších zhruba 100 tisíc eur (2,7 milionu korun) dostala manželka za údajné psaní pro média.

Fillon tvrdí, že choť pro něj odváděla skutečnou práci, a pochybení odmítá. Kauzu označil za spiknutí levicových sil a odmítl se své kandidatury vzdát. Skandál ale výrazně ovlivnil průběh kampaně před prezidentskými volbami. Fillon byl do vypuknutí aféry favoritem.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.