Nálety na syrský Halab pokračují. OSN: Civilisté čelí mimořádným krutostem | E15.cz

Nálety na syrský Halab pokračují. OSN: Civilisté čelí mimořádným krutostem

ČTK

Civilisté v syrském Halabu jsou podle šéfa humanitárních operací OSN Stephena O'Briena vystaveni mimořádné krutosti. Zdravotní systém je téměř zničen. Nálety syrského a ruského letectva na východní část města drženou povstalci pokračovaly také dnes. Syrská armáda vyzvala povstalecké bojovníky, aby z východního Halabu odešli, zaručuje jim bezpečný průchod.

Podle organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) se dnes útoky soustřeďovaly na několik východních předměstí a také na sever města. "Když se jim podaří je dobýt, zůstane povstalcům jenom malá část města na jihozápadě Halabu," sdělil Ramí Abdar Rahmán ze SOHR. V noci podle něj ruské letectvo zasáhlo několik desítek cílů v povstalecké části.

Syrské státní sdělovací prostředky oznámily, že armáda vyzvala povstalce k odchodu. "Nejvyšší velení armády vyzvalo ozbrojené bojovníky ve východních čtvrtích Halabu, aby odešli a umožnili civilistům vést normální život. Ruské a syrské armádní velení zaručuje bojovníkům bezpečný průchod a bude-li to nutné, poskytne jim pomoc," uvádí se v prohlášení, z nějž citovala agentura SANA.

VÍCE O BOJÍCH V SÝRII ČTĚTE ZDE

O'Brien označil dění v Halabu "za peklo na zemi" a důrazně požádal o akci, která boje zastaví. "Zdravotnický systém na východě města je téměř zničen, postupně jsou zasahovány všechna zdravotnická zařízení," řekl. Vyzval bojující strany, aby umožnily aspoň evakuaci několika set civilistů, kteří potřebují naléhavě lékařskou pomoc.

Na východě města je asi 250 tisíc lidí, mezi nimi pravděpodobně až 100 tisíc dětí. Podle OSN je tato část největšího syrského města vystavena "největší humanitární katastrofě, která byla kdy v Sýrii zaznamenána".

Boje v Halabu trvají od minulého čtvrtka a podle dostupných informací v nich zemřelo přes 330 lidí. Možnost politického řešení se vzdaluje spory mezi Ruskem a USA, které podporují opačné strany konfliktu. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes řekl, že v sobotu hovořil se svým americkým protějškem Johnem Kerrym a že mluvili o možnosti normalizovat situaci v Halabu.

Rusko tvrdí, že USA nedokázaly přinutit umírněnou opozici oddělit se viditelně od islámských extremistů. Washington je naopak toho názoru, že současné intenzivní bombardování, kterého se účastní i Rusové, nahání umírněné odpůrce Damašku do náručí teroristických skupin a nutí je bojovat po jejich boku.

 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.