Napětí mezi Západem a Saúdskou Arábií roste. USA a Velká Británie zvažují bojkot fóra v Rijádu | E15.cz

Napětí mezi Západem a Saúdskou Arábií roste. USA a Velká Británie zvažují bojkot fóra v Rijádu

Americký prezident Donald Trump na cestě v Saúdské Arábii.
Americký prezident Donald Trump na cestě v Saúdské Arábii.
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Spojené státy a Británie zvažují, že se kvůli kauze zmizelého opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího nezúčastní připravované investiční konference v Rijádu. S odvoláním na své zdroje o tom informoval portál BBC. Ekonomickému fóru v Rijádu, které hostí korunní princ Muhammad bin Salmán a které je letos plánováno od 23. do 25. října, se kvůli jeho významu říká pouštní Davos.

Americký ministr financí Steve Mnuchin a britský ministr pro mezinárodní obchod Liam Fox podle BBC vyhodnocují, zda na konferenci pojedou. Foxův mluvčí oficiálně řekl, že ministrův program na uvedený týden ještě není hotov.

O případu spolu telefonicky hovořili turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a saúdskoarabský král Salmán. Podle saúdskoarabské tiskové agentury SPA král zdůraznil „sílu vztahů“ mezi oběma zeměmi. Erdoganovi rovněž poděkoval za to, že Ankara uvítala návrh Rijádu ohledně vytvoření společné pracovní skupiny, která bude o zmizení novináře diskutovat. Vztahy mezi oběma zeměmi nemůže podle Salmánových slov nikdo narušit. Telefonát potvrdily i zdroje blízké tureckému prezidentovi.

Británie, Francie a Německo vyzvaly saúdskoarabské a turecké úřady, aby provedly „důvěryhodné vyšetřování“ novinářova zmizení. Dění v případu všechny tři země sledují „s nejvyšší vážností“. „Musí se uskutečnit důvěryhodné vyšetřování, které umožní zjistit pravdu o tom, co se stalo, a případně identifikovat osoby, které jsou zodpovědné za zmizení Džamála Chášakdžího, a pohnat je před spravedlnost,“ uvedli ve společném prohlášení ministři zahraničí Jeremy Hunt, Jean-Yves Le Drian a Heiko Maas. „V tomto ohledu podporujeme společné úsilí Rijádu a Ankary a očekáváme, že saúdská vláda (k případu) poskytne úplnou a podrobnou odpověď. Tento vzkaz jsme tlumočili přímo saúdským úřadům,“ dodali šéfové diplomacií.

Americký prezident Donald Trump již uvedl, že Rijád bude přísně potrestán, pokud má Chášakdžího na svědomí. Nelíbí se mu ale návrh na zbrojní sankce, se kterým přišli někteří američtí politici, neboť by to podle prezidenta vedlo k poškození pracovních míst v USA a k podpoře zbrojního exportu Číny a Ruska.

Američtí zákonodárci v uplynulých dnech hovořili o několika možnostech, jak na Rijád uvalit sankce, pokud se turecké podezření potvrdí. Saúdskoarabská agentura SPA s odvoláním na oficiální zdroj varovala, že království s ještě větším důrazem odpoví na všechny hospodářské sankce, pokud se k nim jiné státy uchýlí. „Saúdská ekonomika má nepostradatelnou a významnou roli v globálním hospodářství,“ napsala SPA.

Chášakdží je nezvěstný od 2. října, kdy vstoupil do budovy konzulátu Saúdské Arábie v Istanbulu, aby získal dokumenty kvůli plánovanému sňatku. Podle představitelů Saúdské Arábie konzulát krátce poté opustil. Podle tureckých činitelů a novinářovy snoubenky, která čekala v osudný den venku, ale z budovy již nevyšel. Turecko od začátku vznáší podezření o vraždě, Rijád to ale popírá.

Provládní turecký list Daily Sabah v sobotu napsal, že tajné služby mají nahrávku z Chášakdžího chytrých hodinek Apple Watch, ze které vyplývá, že byl vyslýchán, mučen a nakonec zavražděn. Záznam z hodinek se podle deníku automaticky přenesl do novinářova telefonu, se kterým jeho snoubenka čekala před konzulátem. Experti, které média kvůli této zprávě oslovila, ale vyjádřili pochyby o tom, zda se synchronizace dat z hodinek skutečně podařila.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video