Referendum by mohlo rozhodnout o tom, zda budeme dál usilovat o členství v EU, řekl Erdogan | E15.cz

Referendum by mohlo rozhodnout o tom, zda budeme dál usilovat o členství v EU, řekl Erdogan

Prezident Erdogan
Prezident Erdogan
• 
ZDROJ: reuters

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan uvedl, že o tom, zda bude Turecko dál usilovat o členství v EU, by mohlo rozhodnout referendum. Erdogana dráždí zdlouhavé vyjednávání, o kterém tvrdí, že ho brzdí předsudky vůči muslimům, napsala agentura Reuters. Přístupové rozhovory unie s Ankarou oficiálně začaly v roce 2005. Dojde-li k referendu, je podle Reuters možné, že skončí.

„Spatřuji v tom oslabování Evropské unie. Vyčkávám, než se ten proces zrychlí, a Turecko si pak vybere svou cestu. Čekali jsme na členství bez výsledku celá desetiletí,“ citoval Erdogana deník Daily Sabah.

„Máme rok 2018 a oni (EU) nás stále nechávají čekat,“ řekl Erdogan na fóru, které v Istanbulu zorganizoval neziskový výzkumný institut TRT World Research Centre. Z webu organizace je patrné, že zastává linii turecké vlády. „Měli bychom se obrátit na 81 milionů lidí a uvidíme, jak těch 81 milionů (tureckých voličů) rozhodne,“ dodal prezident.

Erdogan prý o referendu začne rokovat s kolegy a straníky a pokud se s nimi dohodne, bude „ihned jednat“. „Některé evropské země zvládnou dvě i tři referenda za rok. Člověk si na ně musí nejprve zvyknout,“ poznamenal turecký prezident.

„Země, které (o členství) zažádaly ve stejnou dobu jako Turecko nebo poté, se členy staly před námi. Pokud nechcete Turecko přijmout, dejte nám vědět, ať se už dál neunavujeme,“ dodal Erdogan.

Třecí plochou mezi Ankarou a Západem jsou mimo jiné lidská práva a svoboda tisku. Během čistek, které v Turecku probíhají od potlačeného pokusu o převrat v červenci 2016 bylo podle OSN zadrženo kolem 160 tisíc lidí a zhruba stejný počet státních zaměstnanců přišel o práci. Ze zadržených bylo 77 tisíc lidí obviněno a během soudu zůstávají ve vazbě, informovalo turecké ministerstvo vnitra.

Kritici tureckého prezidenta tvrdí, že nezdařený puč užívá jako záminku k potlačení opozice. Svou činnost bylo nuceno v Turecku ukončit 180 médií a organizace Reportéři bez hranic (RSF) zemi označuje za „největší vězení profesionálních novinářů“.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video