Google bude francouzským deníkům platit za autorská práva | e15.cz

Google bude francouzským deníkům platit za autorská práva

Podle společného prohlášení společnosti Google a sdružení Alliance de la presse d information générale (Apig) se platby vydavatelům budou vypočítávat individuálně na základě takových kritérií, jako je například přínos k politickým a obecným informacím, objem denně vydaného materiálu anebo množství čtenářů na internetu za měsíc.
Podle společného prohlášení společnosti Google a sdružení Alliance de la presse d information générale (Apig) se platby vydavatelům budou vypočítávat individuálně na základě takových kritérií, jako je například přínos k politickým a obecným informacím, objem denně vydaného materiálu anebo množství čtenářů na internetu za měsíc.
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Americký internetový gigant Google podepsal dohodu o placení autorských práv s lobbistickým sdružením Alliance de la presse d'information générale (Apig), které zastupuje francouzské celonárodní a regionální deníky. Oznámily to dotčené strany dohody po měsících vyjednávání o tom, jak uplatňovat upravená pravidla Evropské unie o autorských právech, která vydavatelům umožňují požadovat poplatek od internetových platforem zobrazujících výňatky z jejich zpráv.

Průběh jednání stanovil oběma stranám tamní antimonopolní úřad. „Dohoda definuje rámec, v němž si Google s členy Apig vyjedná jednotlivé licence“, uvedli v prohlášení signatáři. Půjde o licenční smlouvy, které pokryjí autorská práva a dále deníkům poskytnou přístup k News Showcase, což je nástroj Googlu pro odměňování vydavatelů zpráv.

Podle prohlášení se platby vydavatelům budou vypočítávat individuálně na základě takových kritérií, jako je například přínos k politickým a obecným informacím, objem denně vydaného materiálu anebo množství čtenářů na internetu za měsíc.

Jednání sdružení Apig a Googlu se táhne dlouho. Francouzský tisk na konci roku 2019 obvinil společnost Google, že obchází práva související s právem autorským. Tato obšírněji pojatá autorská práva vycházejí ze směrnice Evropské unie a jejich cílem je spravedlivější rozdělení tržeb původem z internetu ve prospěch vydavatelů novin a tiskových agentur.

Jakmile směrnice začala platit ve Francii, Google se rozhodl méně odkazovat na deníky, které odmítaly, aby internetový gigant jejich obsah dále používal bezplatně, napsala agentura AFP.

Francouzský tisk se obrátil na antimonopolní úřad, který loni v dubnu Googlu přikázal, aby „v dobré víře“ s vydavateli jednal. Toto rozhodnutí později potvrdil nejvyšší odvolací soud v Paříži.

Loni v listopadu Google podepsal dohodu o autorských právech s šesti francouzskými novinami a časopisy, mimo jiné s deníky Le Monde a Le Figaro.

Téhož měsíce vystoupil proti dohodě, kterou Google nabízí francouzským tištěným médiím, český podnikatel a majitel mediální skupiny CMI France Daniel Křetínský (spolumajitel vydavatele deníku E15, pozn. red.).

Konstatoval tehdy, že podle něj není spravedlivá, a proto ji nepodepíše. Křetínský vlastní několik francouzských titulů a médií, jako je Elle, Marianne, Version Fémina a Télé 7 Jours. Je také významným menšinovým akcionářem listu Le Monde.

Česká Unie vydavatelů změnu postoje společnosti Google ve Francii vítá. „Je pouze škoda, že namísto respektování práva začala společnost Google jednat s vydavateli až pod hrozbou vysokých sankcí od dozorového úřadu,“ uvedl výkonný ředitel Unie vydavatelů Václav Mach.

Došlo sice podle něj k uzavření dočasné dohody, ale bylo potřeba dojednat celou řadu změn a výjimek. „Celou řadu vydavatelů tato dohoda vůbec nepokrývá. Bude proto zásadní, jak se společnost Google postaví k požadavkům všech vydavatelů, nikoliv pouze těch, kteří jsou zastoupeni jednou ze tří francouzských vydavatelských asociací,“ dodal Mach.

Problematickou částí dohody je podle Macha také skutečnost, že je to Google, kdo si může i nadále vyjednávat individuální dohody. „Přesto doufáme, že je to první vlaštovka, která svědčí o faktickém přiznání světového hegemona, který využívá vydavatelský obsah, který není jeho, že za autorský obsah využívaný k vlastní komerční činnosti je potřeba platit licenční poplatky,“ dodal.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video