Nedaleko Atén zastřelili investigativního novináře. Zabýval se kriminálními kauzami

Řecká policie, ilustrační foto

Řecká policie, ilustrační foto Zdroj: Creative Commons/Maxim Reniţa/CC-BY-SA-4.0

Nedaleko Atén byl dnes zavražděn známý řecký televizní novinář, který se zabýval kriminálními kauzami. Podle prvních zpráv zastřelily padesátiletého Jorgose Karaivaze při cestě domů dvě zakuklené osoby na motocyklu, informovala agentura AFP. Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová napsala na twitteru, že je vraždou hluboce otřesená.

Policie ihned začala s pátráním po pachatelích a vyšetřováním okolností vraždy. Tělo muže se našlo nedaleko jeho domu na aténském předměstí. Karaivaz, který pracoval pro více médií, se vracel domů z televize Star, kde natáčel pořad. Podle vyšetřovatelů se jednalo o profesionální vraždu. Útočníci zřejmě použili při střelbě tlumič.

„Měla by být vykonána spravedlnost a novinářům zaručena bezpečnost,“ napsala Jourová. „Jeho smrt nás velice zasáhla,“ uvedla mluvčí řecké vlády.

Útoky na novináře jsou v Řecku relativně vzácné. V roce 2010 byl v Aténách zastřelen Sokratis Jolias. K jeho vraždě se přihlásila krajně levicová skupina, policie ale pachatele dodnes nevypátrala. Častější jsou žhářské a jiné druhy útoků na sídla soukromých médií.