Nejbohatší bankéř světa a majitel londýnské Okurky čelí obvinění z korupce

Londýnský mrakodrap 30 St Mary Axe alias Okurka

Londýnský mrakodrap 30 St Mary Axe alias Okurka Zdroj: Harshil Shah, Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0)

Brazilský prokurátor obvinil vlastníka slavného londýnského mrakodrapu Okurka a nejbohatšího bankéře světa Josepha Safru z korupce. Banco Safra, kterou bankéř ovládá, měla s jeho vědomím podplácet brazilské vládní úředníky, aby se vyhnula placení daní.

Představitelé Banco Safra měli v roce 2014 uplatit daňové úředníky částkou 4,2 milionů dolarů (téměř 100 milionů korun). Usvědčují je nahrávky telefonních hovorů. Safra sice nebyl do uplácení přímo zapojen, podle vyšetřovatelů ale o podvodu věděl. V telefonních rozhovorech to totiž zmiňoval Joao Inacio Puga, člen představenstva banky.

Safra Group obvinění odmítla. „Obvinění ze strany brazilského prokurátora jsou nepodložená. Žádný podnik skupiny Safra Group se nedopustil nekalého jednání a žádný představitel Safra Group nenabídl veřejnému činiteli žádný úplatek,“ prohlásil mluvčí skupiny. Podle agentury Bloomberg je možným trestem až dvanáct let vězení plus pokuty.

Joseph Safra je podle časopisu Forbes nejmovitějším bankéřem na světě se jměním ve výši 17,2 miliard dolarů. V roce 2014 koupil londýnský mrakodrap zvaný Okurka (Gherkin) za více než 700 milionů liber.

Banco Safra je až desátou největší bankou v Brazílii, je ale součástí Safra Group, která působí v 19 zemích po celém světě včetně Švýcarska. Vedle finančnictví se věnuje také například distribuci banánů.