Nejbohatší muž Afriky chce v Evropě a USA investovat až bilion. Možná koupí i fotbalový Arsenal | E15.cz

Nejbohatší muž Afriky chce v Evropě a USA investovat až bilion. Možná koupí i fotbalový Arsenal

Jan Vávra

Jan Vávra

Aliko Dangote, nejbohatší muž afrického kontinentu, chce do roku 2025 investovat ve Spojených státech a Evropě 20 až 50 miliard dolarů (1,1 bilionu korun). Nigerijský podnikatel, který zbohatl zejména díky své cementárce, se zajímá hlavně o petrochemický průmysl a obnovitelné zdroje energie. V rozhovoru pro agenturu Bloomberg uvedl, že zváží i koupi londýnského fotbalového klub Arsenal. 

Jakmile Dangoteův konglomerát koncem dekády dokončí výstavbu ropné rafinerie v nigerijském Laosu, zváží prý africký miliardář podání nabídky na odkup známého fotbalového klubu. Uvedl to v rozhovoru s agenturou Bloomberg.

Během tří let chce nejbohatší muž Afriky začít rozjíždět i další investiční projekty v Evropě a USA, jejich přesnou povahu ani konkrétní země, o něž se zajímá, však nespecifikoval. "Domnívám se, že budoucnost představují obnovitelné zdroje energie. Zajímáme se také o petrochemický průmysl, nevylučujeme ani další investice," dodává Dangote.

Nejchudší tým anglické fotbalové ligy má vyšší příjmy než celá česká soutěž

Jeho bohatství se podle indexu agentury Bloomberg pohybuje v hodnotě přes 11 miliard dolarů. Pro srovnání, za nejbohatším mužem planety Billem Gatesem zaostává o přibližně 80 miliard dolarů.

Velkou většinu Dangoteho jmění tvoří vlastnictví cementářské společnosti Dangote Cement. V posledních letech expandovala do dalších devíti afrických zemí, mimo jiné Senegalu, Kamerunu či Ghany. Odrazem úspěchů firmy je i vývoj jejích akcií na burze. Letos jejich cena vzrostla o více než 26 procent.

Chorvatsko, jak ho neznáte. Podívejte se na ruiny luxusního turistického rezortu nedaleko Dubrovníku
Glosa Michala Noska: Kouř a dým prohrávají s elektřinou
Lenin mizí z Ukrajiny. Jeho sochy byly demontovány
Motoristou na Ukrajině. Podívejte se, co řidiče na tamních cestách čeká

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!