Nejen KLDR - i Venezuela začala celostátní vojenské cvičení kvůli výrokům Trumpa | E15.cz

Nejen KLDR - i Venezuela začala celostátní vojenské cvičení kvůli výrokům Trumpa

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ve Venezuele začalo dvoudenní celostátní vojenské cvičení, ke kterému byli povoláni i civilisté v záloze. Cvičení vyhlásil prezident Nicolás Maduro v reakci na výroky amerického prezidenta Donald Trumpa. Ten v polovině měsíce prohlásil, že USA zvažují v případě venezuelské krize několik možností, včetně vojenského řešení.

V pátek Spojené státy uvalily na Venezuelu hospodářské sankce, jimiž chtějí znemožnit tamní vládě přístup na finanční trhy v USA. Jde o další ze série sankcí, které USA v posledních týdnech vyhlásily vůči socialistické vládě prezidenta Nicoláse Madura kvůli potlačování opozice. Proti vládě od dubna demonstrují lidé v ulicích. Protesty, které venezuelský režim brutálně potlačuje, mají už na 130 obětí.

"Všichni Venezuelané ve věku od 18 do 60 let musí přispět k obraně národa před útočnými výhrůžkami Spojených států" stálo v prohlášení, které v sobotu odvysílala venezuelská státní televize. Ukázala zároveň několik záběrů, jak se civilisté učí zacházet se zbraněmi.

Venezuelské úřady o cvičení informují pod heslem "Je čas chránit vlast". Podle agentury Reuters se však akce účastní především zaměstnanci státní správy a Madurovi stoupenci.

Opozičník a někdejší prezidentský kandidát Henrique Capriles cvičení na twitteru označil za drahou zábavu a vyzval Madura, aby raději bojoval proti kriminalitě.

Trumpův výrok o možném vojenském řešení situace ve Venezuele podle Reuters hraje Madurovi do karet. Socialistický prezident totiž dlouhodobě tvrdí, že USA vedou proti Venezuele ekonomickou válku a chtějí zemi napadnout s cílem získat kontrolu nad jejím ropným bohatstvím.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video