Nejlepším městem pro život je Vídeň, Praha je na 68. místě | E15.cz

Nejlepším městem pro život je Vídeň, Praha je na 68. místě

ČTK
pav

Tři města, která nabízejí svým obyvatelům nejlepší kvalitu života, jsou Vídeň, Curych a Auckland. Vyplývá to z žebříčku, který každoročně sestavuje americká poradenská společnost Mercer. V nově zveřejněném pořadí, do něhož se promítá například úroveň bezpečnosti, politické stability či vzdělávacího systému, ale také kvalita životního prostředí či pestrost kulturní nabídky, skončila Praha na 68. místě, Bratislava je 81. Poslední, 230. příčku, obsadil Bagdád.

Mercer při sestavování přehledu uplatňuje čtyři desítky kritérií a Vídeň tabulce dominuje už šestý rok za sebou. Rakouská metropole boduje zejména díky přiměřeným cenám bydlení, promyšlenému a levnému systému veřejné dopravy, zdravotní péči a bohaté kulturní scéně.

Galerie: Nejlepších deset měst podle kvality života

V první desítce letos převažují evropská města. Kromě Vídně a Curychu je to Mnichov na 4., Düsseldorf na 6., Frankfurt nad Mohanem na 7., Ženeva na 8. a Kodaň na 9. místě. Známá světová velkoměsta naopak zaostávají: Londýn je 40., New York a Tokio shodně 44. a Šanghaj 101.

Oproti předchozímu roku si v žebříčku nejvíce polepšila Varšava (79.) a Vratislav (100.). Směrem dolů se naopak propadly třeba Buenos Aires (91.), Moskva (167.), Kyjev (176.) či Tripolis (216.).

Nejlépe hodnocené město východního bloku

Praha si nadále drží pozici nejlepšího hodnoceného města z někdejšího východního bloku s výjimkou bývalé Německé demokratické republiky: Berlín je 14. a Lipsko 59. Za Prahou v „exkomunistickém regionu“ následují shodně na 75. místě Lublaň a Budapešť. Česká metropole je na tom podle žebříčku také lépe než mimo jiné Hongkong, Dubaj, Atény či Johannesburg.

Nejlepších deset měst podle kvality života z žebříčku pro rok 2015:
1. Vídeň (Rakousko)
2. Curych (Švýcarsko)
3. Auckland (Nový Zéland)
4. Mnichov (Německo)
5. Vancouver (Kanada)
6. Düsseldorf (Německo)
7. Frankfurt (Německo)
8. Ženeva (Švýcarsko)
9. Kodaň (Dánsko)
10. Sydney (Austrálie)

Nejlepší místo pro život

Autor: ČTK, pav
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!