Nejrychleji rostoucí ekonomikou v EU zůstala ta irská. Již třetí rok v řadě | E15.cz

Nejrychleji rostoucí ekonomikou v EU zůstala ta irská. Již třetí rok v řadě

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Hrubý domácí produkt Irska se v loňském roce zvýšil o 5,2 procenta. Země tak byla již třetím rokem za sebou nejrychleji rostoucí ekonomikou v Evropské unii.

Irsko pokračuje v silném hospodářském růstu navzdory rizikům spojeným s plánovaným odchodem Británie z Evropské unie. V posledním čtvrtletí loňského roku nicméně růst irského HDP zpomalil na 2,5 procenta ze čtyř procent ve třetím kvartálu.

Irsko se v roce 2010 dostalo kvůli kolapsu domácích bank do krize a muselo požádat o mezinárodní záchranný program. Od té doby však jeho ekonomika výrazně oživila. Míra nezaměstnanosti v době krize přesahovala 15 procent, zatímco nyní se pohybuje pod sedmi procenty.

Irské ministerstvo financí předpokládá, že tempo růstu ekonomiky se v dalších třech letech bude držet nad tříprocentní hranicí. Varuje však před negativními dopady na irskou ekonomiku v případě, že by Británie v rámci odchodu z EU ztratila volný přístup k jednotnému evropskému trhu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.