Největší diamant se vydražil za téměř 170 milionů. Peníze z prodeje poputují do Afriky | E15.cz

Největší diamant se vydražil za téměř 170 milionů. Peníze z prodeje poputují do Afriky

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Jeden z největších známých nezpracovaných diamantů na světě se v New Yorku vydražil za 6,5 milionu dolarů (přes 166 milionů korun). Koupil jej britský klenotník Laurence Graff a peníze z jeho prodeje se vrátí vládě a obyvatelům západoafrické Siery Leone, kde byl diamant nalezen.

Peníze z prodeje 709karátového drahého kamene Peace Diamond (Diamant míru), který je vejcovitého tvaru, půjdou na rozvojové projekty. "Sto procent hodnoty tohoto diamantu, z aukčního prodeje tohoto diamantu, získá vláda a lid Siery Leone. To se nikdy dříve nestalo," řekl Martin Rapaport, šéf americké sítě Rapaport Group, která patří k předním distributorům drahých kamenů a která dražbu organizovala.

Drahokam v březnu našel pastor v oblasti Kono na východě Siery Leone. Duchovní ho odevzdal vládě, aby ho prodala. Podařilo se jí to až napodruhé, protože při první dražbě v květnu ve Freetownu, hlavním městě země, se odmítla nejvyšší nabídku 7,8 milionu dolarů. Tentokrát se nakonec spokojila i s nižší částkou.

Před pondělní aukcí byl diamant ukázán zhruba 70 potenciálních kupců a bylo podáno sedm nabídek. "Ukazovali jsme diamant všude. Dělali jsme, co jsme mohli a toto je nejlepší cena, jaké dnes na trhu můžeme dosáhnout," řekl Rapaport.

Kámen je podle Rapaport Group 14. největším zaznamenaným surovým diamantem na světě a 3. největším nalezeným v Sieře Leone.

OSN zrušila zákaz vývozu diamantů ze země v roce 2003, přestože je nadále časté jejich pašování. Diamanty přispěly také k desetileté občanské válce, která v Sieře Leone trvala do roku 2002. Povstalci nutili civilisty k těžbě diamantů a za utržené peníze nakupovali zbraně. Proto se mluvilo o "krvavých diamantech".

Za 53 milionů dolarů (zhruba 1,2 miliard korun) letos v září prodala kanadská společnost Lucara Diamond největší nezpracovaný diamant na světě za 53 milionů dolarů (zhruba 1,2 miliardy korun). Kámen s názvem Lesedi La Rona (Naše světlo), který váží 1109 karátů, si ze soukromé koupě odneslo rovněž luxusní britské klenotnictví Graff Diamonds.

Nejdražším vydraženým vybroušeným drahokamem na světě se letos v dubnu stal růžový diamant Pink Star (59,6 karátu), za který nový majitel zaplatil v přepočtu 1,8 miliardy korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video