Němci nenašli seriózní důkaz o odposlechu mobilu Merkelové | e15.cz

Němci nenašli seriózní důkaz o odposlechu mobilu Merkelové

Německá kancléřka Angela Merkelová se svým telefonem od BlackBerry a Secusmart
Německá kancléřka Angela Merkelová se svým telefonem od BlackBerry a Secusmart
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Němečtí vyšetřovatelé nenašli žádné seriózní důkazy nasvědčující tomu, že by americká Národní bezpečnostní agentura (NSA) odposlouchávala mobilní telefon kancléřky Angely Merkelové. Údajné odposlechy šéfky německé vlády přitom zkalily i vztahy mezi Německem a USA.

Loni v říjnu napsal v souvislosti s odhaleními bývalého spolupracovníka NSA Edwarda Snowdena německý týdeník Der Spiegel, že tajné služby USA údajně sledovaly i mobil Merkelové a že se tak možná dělo několik let. Úřad německého generálního spolkového prokurátora v Karlsruhe zahájil vyšetřování NSA, ale to ani po půl roce podle magazínu Focus výsledky nepřineslo.

Odbor počítačové špionáže ve svém stanovisku uvedl, že nemá žádný vážný důkaz o cíleném odposlouchávání mobilu Merkelové americkou tajnou službou, informoval Focus s odvoláním na své zdroje na německém ministerstvu spravedlnosti.

Vyšetřování údajně by mělo být podle doporučení odboru zastaveno a generální prokurátor Harald Range se tím podle zdrojů z německé justice bude s největší pravděpodobností řídit.

Spolková prokurátorka Sigrid Hegmannová a její spolupracovníci si mimo jiné ode všech německých bezpečnostních úřadů vyžádali případné důkazy o operacích tajných služeb zacílených na Merkelovou. „Výsledek je roven nule. Nic než horký vzduch, žádná fakta,“ cituje Focus svůj zdroj.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery