Německá média: Sobotní demonstrace Pegidy skončily propadákem | E15.cz

Německá média: Sobotní demonstrace Pegidy skončily propadákem

Sobotní demonstrace Pegidy v Drážďanech
Sobotní demonstrace Pegidy v Drážďanech
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jako propadák označují německá média sobotní koordinované demonstrace hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida), které se kromě Drážďan konaly také v dalších evropských městech včetně Prahy. Účast v saské metropoli podle nich byla mnohem menší než se očekávalo. Násilné projevy na demonstracích však podle nich byly vidět v Praze.

„Místo 'pevnosti Evropa', kterou Pegida plánovala, vznikl nanejvýš rodinný dům. A i ten stojí na vratkých základech,“ uvedl o demonstraci v Drážďanech deník Sächsische Zeitung. „Záměru využít extrémně pravicové a nacionalistické protesty k vytvoření 'pevnosti Evropa' se Pegida nejvíc přiblížila v Praze. Na Hradčanském náměstí se tam shromáždilo pět tisíc lidí, kteří násilně dali najevo svůj odpor k islámu,“ napsal list.

„Velkolepě pořádaná akce Pegidy skončila jako propadák,“ napsal v komentáři deník Die Welt. „Očekávaný úspěch se nedostavil. (Zakladatel Pegidy Lutz) Bachmann chyběl a demonstrantů přišlo mnohem méně, než se čekalo,“ připomněl list, že podle odhadů demonstrovalo v Drážďanech proti údajné islamizaci Evropy nanejvýš osm tisíc lidí, ačkoli pořadatelé počítali s 15 tisíci.

„V Drážďanech se jako obvykle sešla směs neonacistů a znepokojených občanů. A i přes velké úsilí pořadatelů nakonec dorazilo jen šest až osm tisíc lidí, což je na poměry Pegidy chabé,“ napsal týdeník Die Zeit. „Propojení se zbytkem Evropy nakonec především z technických důvodů z větší části selhalo, živě se podařilo připojit jen pár partnerů (Pegidy) z ostatních evropských měst. A i počty účastníků v jiných městech jasně ukázaly, že Pegida není žádný exportní hit,“ uvedl list.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video