Německá města se noří do tmy. Na protest proti odpůrcům islámu | E15.cz

Německá města se noří do tmy. Na protest proti odpůrcům islámu

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německo zasáhly první demonstrace hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) v letošním roce. Navzdory desetitisícové účasti ale v ulicích převažují odpůrci protipřistěhovaleckého hnutí.

Německá města se dnes večer ponořila do tmy. Vypnuté zůstalo osvětlení centra Kolína nad Rýnem, Volkswagen zhasl své obří centrum v Drážďanech. Pod heslem „zhasněte rasistům“ se obyvatelé řady měst postavili proti demonstracím hnutí Pegida.

„Nechceme, aby krásně nasvícený dóm poskytl pozadí ke krásným snímkům z této demonstrace,“ vysvětlil rozhlasové stanici Deutschlandradio Kultur probošt Kolínského dómu Norbert Feldhoff. Podle něj je nové hnutí nebezpečné především kvůli kombinaci extremistů a jinak nikterak radikálních občanů mezi jeho členy.

V Drážďanech, kde hnutí Pegida vzniklo, se večer sešlo okolo deseti tisíc lidí. A to navzdory falešnému oznámení o zrušení akce, které na web hnutí umístili neznámí hackeři. Policie do akce nasadila několik stovek příslušníků, střety mezi radikály a jejich odpůrci zatím nejsou hlášeny Drážďan ani jiných měst.

I v německé metropoli Berlíně, kde se demonstrace příznivců Pegidy konala vůbec poprvé, výrazně převažovali odpůrci hnutí. Těch se sešlo přes tisícovku, proti nim stály jen asi tři stovky radikálů. Také v Berlíně na protest proti Pegida zhaslo osvětlení dominanty města, Braniborské brány.

První z nyní už pravidelných pondělních demonstrací hnutí Pegida proběhla v Drážďanech loni na podzim. Na největším protestní akci se těsně před Vánoci sešlo 17 500 lidí. Demonstrace v dalších německých městech jsou ale zatím výrazně slabší.

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.