Německo letos dá 750 milionů eur na ochranu klimatu | E15.cz

Německo letos dá 750 milionů eur na ochranu klimatu

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německo letos poskytne 750 milionů eur (20,6 miliardy korun) do zvláštního fondu určeného na boj proti klimatickým změnám. Dnes to v Berlíně oznámila německá kancléřka Angela Merkelová a vyzvala ostatní vyspělé země, aby se připojily. Podle Merkelové jsou peníze potřeba pro spuštění projektů, které omezí emise oxidu uhličitého (CO2) v rozvojových zemích.

„Nové větrné a solární elektrárny jsou nyní při výhodných klimatických podmínkách jen sotva dražší než uhelné, plynové nebo dokonce jaderné elektrárny. Země po celém světě mohou nyní levněji než kdy dřív vybudovat energetický systém přívětivý ke klimatu. Ale přesto se na volném trhu jen obtížně daří financovat investice do obnovitelných zdrojů. Ještě dlouho proto budeme odkázáni na státní pobídky,“ řekla Merkelová.

Mimořádně obtížná je podle ní situace v rozvojových zemích, pro které je složitější přilákat soukromé investory než pro vyspělé státy. „Neuskuteční se tam řada investic, i když rozvojové země mají obrovský potenciál pro využití obnovitelných zdrojů,“ uvedla kancléřka. „Proto je mimořádně důležité zajistit financování pro ochranu klimatu,“ doplnila.

Podle Merkelové by od roku 2020 mělo být každý rok celosvětově investováno ze soukromých i státních zdrojů 100 miliard dolarů do opatření, která přispějí k omezení emisí CO2, jež podle odborníků přispívají ke klimatickým změnám. Peníze by měly směřovat například do rozvoje obnovitelných zdrojů energie, do zvyšování energetické účinnosti hospodářství nebo do zateplování budov.

Německá kancléřka také vyzvala k urychlenému přijetí závazných cílů o snižování emisí CO2. „Nemůžeme si už dovolit rozhodnutí dále odkládat. Každý odklad vede jen k tomu, že se náklady na ochranu klimatu budou zvyšovat,“ řekla Merkelová. Zdůraznila také, že se dohoda musí týkat nejen vyspělých, ale i rozvojových zemí, jinak nebude mít snižování emisí žádný významný dopad.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.