Německo radí v kampani mladým Afgháncům, ať zůstanou ve své zemi | E15.cz

Německo radí v kampani mladým Afgháncům, ať zůstanou ve své zemi

Tourpakai, mladá dívka v uprchlickém táboře v afghánském Kábulu. Přicházejí sem lidé zejména z oblastí na jihu Afghánistánu, kde probíhají boje s Tálibánem,
Tourpakai, mladá dívka v uprchlickém táboře v afghánském Kábulu. Přicházejí sem lidé zejména z oblastí na jihu Afghánistánu, kde probíhají boje s Tálibánem,
• 
ZDROJ: Lenka Klicperova

ČTK

Berlín spustil v Afghánistánu informační kampaň, od níž si slibuje pokles zájmu o získání azylu v Německu. Součástí projektu budou i plakáty s výzvou, že Afghánistán potřebuje mladé lidi. Do kampaně je zapojeno i německé velvyslanectví, které se snaží mnohdy nereálné představy o azylu v Německu uvést na pravou míru.

Německá vláda zahájila od září v zahraničí již několik podobných akcí na téma azylu, mimo jiné i ve vícero arabských státech. Ministerstvo zahraničí nicméně upozorňuje, že zatím není možné očekávat okamžitý dopad na počty azylových žádostí.

Afghánci jsou nyní po Syřanech na druhém místě z hlediska počtu běženců vstupujících do Německa. Německý ministr vnitra Thomas de Maiziére ve středu prohlásil, že Afghánci nemohou automaticky očekávat azyl a že většina z nich bude zřejmě poslána zpět do vlasti.

Afghánské vládě se postup Němců při deportacích nelíbí

S takovým postupem ale nesouhlasí afghánské ministerstvo pro uprchlíky, podle kterého afghánská vláda není vázáná tím, aby odmítnuté žadatele zpět přijímala. Nejdříve je pro takový postup nutné uzavřít příslušnou dohodu, dodalo ve čtvrtek ministerstvo.

O situaci mezitím telefonicky jednal německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier s afghánským prezidentem Ašrafem Ghaním. Ten podle DPA ujistil, že Kábul dostojí svým mezinárodním závazkům a že prohlášení ministerstva pro uprchlíky nebylo postojem Ghaního vlády.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.