Německo v souvislostech: Koronakrize vytvořila nového favorita na kancléře | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Německo v souvislostech: Koronakrize vytvořila nového favorita na kancléře

Petr Fischer

Pandemie míchá kartami v boji o nástupce kancléřky Angely Merkelové. Zdánlivě jasně se rýsující souboj mezi předsedou vlády Severního Porýní-Vestfálska Arminem Laschetem a zlobivým veteránem tradiční konzervativní politiky Friedrichem Merzem se nečekaně zkomplikoval. Do boje totiž velmi razantně vstoupil třetí muž: bavorský ministerský předseda Markus Söder.

Nový šéf CDU a potenciální kandidát na německého kancléře se po faktické rezignaci neúspěšné Annegret Krampové-Karrenbauerové měl volit už v dubnu, pak ale přišel koronavirus a veledůležité hlasování o nástupci Merkelové tak přijde až na podzim. A všechno je najednou úplně jinak a napětí na politické scéně houstne.

Armin Laschet se jako lídr v těžkých časech moc neosvědčil. Chvíli mu trvalo, než pochopil, že k boji s virem jsou nutné i uzávěry výroby. Kromě toho měl i podivný skandál se studií nakažených v Heinsbergu, která byla intenzivně promována profesionální PR agenturou, jako kdyby Laschet a jeho vláda potřebovali argumenty pro rychlejší uvolňování epidemiologických opatření. Aféra skončila kdesi v autu, zapomenuta ale nebyla.

Německo v souvislostech: Berlín řeší růst minimální mzdy

Celková Laschetova nejistota vedla k tomu, že ho podle průzkumů společnosti Civey (v šetření bylo osloveno pět tisíc lidí – pozn. aut.) chtějí za kancléře jen čtyři procenta Němců, jakkoliv ve vlastní straně pořád patří mezi favority. Jen o jeden procentní bod lépe je na tom ministr zdravotnictví Jens Spahn, a to přesto že jeho vystoupení během krize byla hodnocena dobře. Spahn ale od počátku boje o předsednictví hraje Foto ČTK/DPA Peter Kneffel roli Laschetovy dvojky, a tak to asi voliči berou.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu E15
fotoRoční předplatné1899 Kč
Ušetříte 489 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoČtvrtletní předplatné499 Kč
Ušetříte 98 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoMěsíční předplatné99 Kč
Cena 99 Kč platí pro první měsíc pro nové předplatitele. Další následující měsíc stojí 199 Kč.
Objednat
fotoDarujte roční předplatnéNáhled předplatného1899 Kč Objednat
Firemní předplatné
Roční licence pro firmy a instituce
Printová verze E15
Předplatné printového deníku E15
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!