Německý prezident podepsal zákon o ESM, dosud však neplatí | e15.cz

Německý prezident podepsal zákon o ESM, dosud však neplatí

Joachim Gauck
Joachim Gauck
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německý prezident Joachim Gauck podepsal den po souhlasu ústavního soudu zákony o vzniku stálého záchranného fondu eurozóny ESM a fiskálním paktu Evropské unie. Oznámil to dnes prezidentský úřad. Aby fond mohl začít fungovat, musí Gauck ještě ratifikovat smlouvu o ESM. To podle úřadu udělá až poté, co berlínská vláda splní podmínky uložené ve středu ústavním soudem.

Soudci dokončení ratifikace v Německu podmínili mezinárodními právními zárukami, že německé garance ve fondu nepřekročí stávajících 190 miliard eur (4,7 bilionu Kč) a případné navýšení může odsouhlasit jen německý parlament. Ten má mít také zaručen dostatek informací o činnosti fondu.

Bez přistoupení Německa, které ručí za více než čtvrtinu jeho kapitálu 700 miliard eur (přes 17 bilionů Kč), nemůže být ESM vůbec spuštěn. Začít fungovat by přitom podle plánů představitelů eurozóny měl už na počátku října.

David Klimeš: Úleva se stínem pochybností

Německo je poslední zemí měnové unie, která vznik záchranného fondu na pomoc státům postiženým dluhovou krizí ratifikovala. Na fond je úzce navázán i program Evropské centrální banky na nákup dluhopisů zemí postižených krizí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video