Nizozemsko chce v EU post, který by mohl vylučovat z eurozóny | E15.cz

Nizozemsko chce v EU post, který by mohl vylučovat z eurozóny

Evropská unie
Evropská unie
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropská unie by měla v reakci na dluhovou krizi vytvořit post "rozpočtového cara". Ten by měl mít pravomoc rozhodnout, zda by měla být nějaká země vyloučena z eurozóny. V dnešním vydání listu Financial Times to píšou nizozemský premiér Mark Rutte a ministr financí Jan Kees de Jager.

Dvojice nizozemských politiků uvedla, že tento komisař pro rozpočtovou disciplínu by měl mít pravomoc uvalit na státy eurozóny nedodržující pravidla tvrdé sankce, a to včetně zadržení peněz z fondů EU. „Rozpočtový car“, jak ho překřtil deník, by měl od případných problémových států eurozóny také dostávat předem jejich rozpočty a měl by nad nimi právo veta. V této fázi by hlasovací práva těchto členských zemí byla pozastavena.

Eurozóna by podle Nizozemců také měla donutit odejít ty země, které se nechtějí přizpůsobit rozhodnutím tohoto komisaře. „Země, které by se nechtěly podvolit tomuto režimu, si mohou vybrat odchod z eurozóny. Kdokoli chce být součástí eurozóny se musí držet těchto dohod a nemůže systematicky ignorovat tato pravidla,“ napsali nizozemští politici. „V budoucnu krajní sankcí může být to, že se země donutí odejít z eura,“ dodali.

Dvojice podotkla, že si uvědomuje, že takovéto změny by si vyžádaly změnu unijních smluv. Půjde tak o řešení v dlouhodobějším horizontu. „Není to sankce, která může být použita v současné době,“ napsali. Navrhovaná opatření jsou podle nich určena k tomu, aby k situaci, kdy se bude muset přistoupit k takovéto krajní sankci, nedošlo.

Nyní EU žádná pravidla pro opuštění měnové unie nemá. Chronická dluhová krize Řecka, která se táhne od počátku loňského roku a stále se zhoršuje, vyvolává stále větší dohady o odchodu země z eurozóny. Veřejnost v některých zemích v čele s Německem se stále více staví proti vyhlídkám na neustále rostoucí finanční pomoc Aténám.

„Dohoda je dohoda. Od nynějška musíme zabránit zemím, aby beztrestně porušovaly pravidla a nechávaly ostatní státy, které je plní, platit účet,“ uvedli oba politici v závěru. „Pokud chceme zajistit stabilní euro a prosperující Evropu v dlouhodobém horizontu, pak musíme mít odvahu zajistit originální architekturu eurozóny s pevnými oporami,“ dodali.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video