Obama: Moskva je ve větší izolaci než za studené války. Může si za to sama | E15.cz

Obama: Moskva je ve větší izolaci než za studené války. Může si za to sama

Barack Obama
Barack Obama
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americký prezident Barack Obama se dnes vyjádřil ke krizi na Ukrajině i na Blízkém východě. Moskvu varoval, že pokračující "nájezdy" na Ukrajinu pro ni budou mít další následky. Prioritou je pro Obamu i potlačení islamistů v Iráku a Sýrii.

Obama řekl, že o krizi na Ukrajině hovořil s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. „Shodli jsme se, že Rusko je odpovědné za násilí na východní Ukrajině,“ prohlásil Obama. Šéf Bílého domu také řekl, že Rusko tamní konflikt rozdmýchává a podporuje proruské separatisty. Moskva je podle něj izolovanější, než kdykoli za studené války, ale může si za to sama.

Americký prezident neoznačil poslední postup Ruska přímo za invazi a řekl, že je součástí pronikání, které trvá už měsíce. Vyloučil přitom, že by se Spojené státy kvůli ruskému ohrožení Ukrajiny uchýlily k použití síly. Obama zároveň oznámil, že ukrajinský prezident Petro Porošenko v září navštíví Bílý dům.

Obama se dnes rovněž vyjádřil k působení radikální organizace Islámský stát (IS) v Sýrii a Iráku. Nyní se podle něj pracuje na strategii postupu vůči Sýrii, přičemž tato intervence podle něj bude mít i „vojenský aspekt“. Pokud má být Islámský stát oslaben dlouhodobě, bude třeba vypracovat regionální strategii zahrnující sunnity v Iráku i Sýrii, zdůraznil.

Spojené státy podle šéfa Bílého domu nemusejí volit mezi IS a syrským prezidentem Bašárem Asadem. Ten podle něj není schopen znovu dobýt oblasti kontrolované nyní Islámským státem.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video